Vládce Kataru do Česka přiletěl v úterý, ve středu jednal na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem a odpoledne s premiérem Petrem Fialou (ODS). Setkání se zúčastnilo i několik ministrů. Čeští politici s emírem jednali především o ekonomických otázkách. Mluvili o případných dodávkách zemního plynu do ČR. Emír měl v Česku zůstat do dneška a využít své návštěvy Prahy k setkání s účastníky summitu.

Podle Jindráka si původně katarská delegace myslela, že emír bude přizván k části programu summitu, což ale Brusel neodsouhlasil. Ředitel hradní diplomacie odmítl, že by se emír "urazil". Zdůraznil, že bilaterální schůzka se Zemanem se uskutečnila v přátelské atmosféře a označil ji za skvělou. "Emír nechtěl dále v Praze zůstávat, protože mu bylo Bruselem přes úřad vlády definitivně potvrzeno, že nemůže být řádnou součástí dnešního summitu," poznamenal Jindrák.

Vyhodnotil si tak podle něj, že je pro něj efektivnější, aby se s jednotlivými státníky sešel individuálně při jiné příležitosti. Jindrák zdůraznil, že o účasti nerozhodovala česká strana, protože organizátorem summitu je předseda Evropské rady Charles Michel.

V tiskové zprávě Pražský hrad označil návštěvu emíra za úspěšnou. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka emír zaslal Zemanovi děkovný dopis. Poděkoval v něm za přijetí během jeho návštěvy. "Ta nám dala příležitost setkat se s Vámi a vyměnit si názory na otázky společného zájmu včetně možností dalšího posílení a prohloubení přátelství a spolupráce mezi našimi zeměmi v různých oblastech, a to ve prospěch našich dvou národů," uvedl emír v dopise podle Pražského hradu. Odjezd emíra z Česka Ovčáček zdůvodnil "komplikovanou komunikací evropských struktur", kvůli které si upravil program.

Podle mluvčího se během katarské návštěvy mluvilo o "dlouhotrvajících smluvních závazcích na dodávky LNG". "Kromě toho byl z katarské strany projeven vážný zájem o PPP projekty na výstavbu dálnic a železničních koridorů. Dále o projekty v oblasti ekologie, nových technologií, lázeňství, medicíny a obrany," dodal Ovčáček.

Dnešního neformálního zasedání Evropského politického společenství se na Pražském hradě zúčastní přes čtyři desítky státníků z celé Evropy. Pozvánku vedle států EU dostalo 17 dalších zemí včetně Británie, Ukrajiny či Turecka. V pátek pak na první schůzku lídrů Evropy v tomto formátu naváže neformální summit EU.