Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza Čapí hnízdo: Pražský soud bude požadovat vydání Nagyové

Evropský parlament
Evropský parlament
Foto: Pixabay

Pražský vrchní soud bude žádat Evropský parlament o zbavení imunity nově zvolené europoslankyně Jany Nagyové, která je společně s expremiérem Andrejem Babišem (ANO) obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. 

Informovala o tom Česká televize. Soud momentálně shromažďuje podklady k podání žádosti, se kterou se obrátí na Evropský parlament. Nagyová získá imunita jako nová europoslankyně na první schůzi v červenci. 

Soud v únoru i podruhé zprostil expremiéra Babiše a jeho někdejší poradkyni Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Žalobce Jaroslav Šaroch se v dubnu odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Státní zástupce Šaroch přitom pro Babiše opět navrhoval tříletou podmínku s odkladem na pět let a peněžitý trest ve výši 10 milionů korun. Bývalý předseda vlády ve své vlastní závěrečné řeči prohlásil, že žádný trestný čin nespáchal. Krátkou výpověď poskytla soudu také Nagyová, která prohlásila, že v předchozí výpovědi sdělila všechno, na co si ve vztahu ke kauze vzpomněla. 

Babiš podle státního zástupce zařídil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení firmy Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert a prodej akcií dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal z toho důvodu, aby společnost splnila podmínky získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová pak úspěšnou žádost o dotaci podala. 

V kauze padl před více než rokem nepravomocný rozsudek, podle kterého se vyčlenění společnosti za účelem získání dotace neprokázalo. Soud dospěl k závěru, že důvodem byly rodinné vztahy. Loni v září zrušil rozhodnutí pražský vrchní soud a nařídil důslednější prověření ekonomické perspektivy projektu.

Témata:  soudy Evropský parlament

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy