Někteří se rozhodli začít fungovat v omezeném režimu alespoň pro své členy, kterým tento týden nabízejí návštěvu zdarma. ČTK to dnes řekla prezidentka ČKF Jana Havrdová. Komora žádá vládu o úpravu některých nařízení, kabinet by o tom měl dnes odpoledne jednat.

Ve vnitřních sportovištích platí omezení jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy sportoviště, ve skupině smějí být maximálně dva lidé a nejvýše deset lidí celkem na sportovišti. Podle Havrdové je třeba, aby vláda zohlednila, že některá sportoviště jsou malá a jiná velká. Nastavovat hranici počtu návštěvníků bez ohledu na metry čtvereční je podle ní absurdní.

Komora dále žádá o změnu v nošení ochranných pomůcek. Respirátory by podle Havrdové neměly být povinné při cvičení, ale pouze například při příchodu na recepci. V nastavení je podle ní velký nesoulad. "Trenér při výkonu svého povolání respirátor mít nemusí, stejně jako profesionální či amatérští sportovci, kteří se připravují na závody. Podmínky by měly být rovné pro všechny," řekla. Za paradox Havrdová považuje požadavek respirátorů v situaci, kdy všichni klienti musejí u vstupu prokázat svou bezinfekčnost, tedy předložit potvrzení o negativním testu na koronavirus, certifikát o očkování nebo doklad o prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech.

Ve vnitřních sportovištích lidé také nesmějí používat sprchy a šatny. I zde ČKF požadovala změnu. Podle Havrdové ale hygienici v případě sprch trvají na jejich zákazu. U šaten podle Havrdové existuje s ministerstvem zdravotnictví dohoda, že si tam mohou lidé alespoň odložit věci. Mnoho provozů je podle ní i zařízených tak, že na sportoviště se prochází právě přes šatnu.

ČKF se podle Havrdové od počátku snaží s vládou a hygieniky vyjednávat a nalézt rozumné podmínky otevření. Vypracovala návrh bezpečného provozu. Při rozhodování o uvolnění ale vládní představitelé k doporučením expertů z oboru přihlíží jen velmi málo, což silně zasaženému odvětví ke zlepšení situace nepomáhá, dodala.

Vnitřní sportoviště patří k nejdéle uzavřeným provozům. Naposledy jim vláda provoz kvůli zhoršení epidemické situace zakázala od 18. prosince. Předtím nesměly fungovat od 9. října do 2. prosince.