Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli ledovce jsou i dnes nesjízdné některé silnice, namrzlé jsou i chodníky

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče
Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zrádná ledovka dnes znovu zkomplikovala provoz na silnicích, některé úseky například na severozápadě Čech či v okolí Prahy jsou nesjízdné a policisté řeší výrazně víc nehod než obvykle. Problémy měli i lidé na kluzkých chodnících. Během dne se oteplí, v Libereckém kraji či na východě republiky ale budou srážky namrzat až do večera. Na Moravě a ve Slezsku se ledovka objeví pravděpodobně i ve čtvrtek.

Meteorologové ráno rozšířili výstrahu na ledovku téměř na celé území Česka, v západních Čechách bude ledovka silná s vyšším stupněm nebezpečí.

"Během dne se bude v jihozápadní polovině Čech oteplovat a riziko ledovky se tak bude snižovat. Výstraha na ledovku ale bude pokračovat v dalších částech Česka, na Moravě a ve Slezsku pak čekáme tvorbu ledovky i během zítřka (čtvrtka). Výstrahu budeme během dne upřesňovat," informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V Ústeckém kraji je nesjízdných několik úseků silnic. Zdravotnické operační středisko krajské záchranné služby přijalo od pondělí, kdy v regionu problémy kvůli počasí začaly, téměř 1300 hovorů na tísňovou linku. Silničáři mají v terénu znovu veškerou techniku, policisté od rána řeší nehody. U Peruce na Lounsku havaroval sypač. Ledovka je u obce Mnetěš na Litoměřicku. Uzavřeny zůstávají silnice z Hřenska do Jetřichovic a z Hřenska do Janova na Děčínsku.

Také v Karlovarském kraji se už třetí den vytváří na silnicích a chodnících ledovka. Silničáři sice silnice ošetřují solí, ale stejně varují před kluzkou vozovkou. Kvůli ledovce se staly hned ráno nehody v Chodově nebo v sokolovské Tovární ulici. Nehoda autobusů zablokovala i Nádražní ulici v Aši, v příkopě skončilo auto u Libé na Chebsku.

Varování před výskytem ledovky nadále platí pro Liberecký kraj. Ráno kvůli namrzlým silnicím autobusy na dvou meziměstských linkách na Českolipsku nejely do některých zastávek, nesjízdný pro ně byl úsek mezi Dubou a Dřevčicemi a také mezi Blíževedly a Kozly.

I provoz příměstských autobusů v okolí Prahy byl ráno kvůli ledovce výrazně omezen. Některé spoje ráno vůbec nevyjely, jiné nezajížděly do všech míst. Největší problémy byly na Slánsku či Rakovnicku. Podobná situace byla v okolí hlavního města i v úterý. S ledovkou musejí počítat řidiči i na Kladensku, auta uvízla i u obce Mšeno na Mělnicku.

Silnice v Královéhradeckém kraji dnes ráno při mrznoucím mrholení a dešti pokrývala ledovka. Opatrní musejí být řidiči zejména na Hradecku a Jičínsku. Na Rychnovsku hrozí sněhové jazyky. V Pardubickém kraji se ledovka tvořila v okolí Moravské Třebové, Pardubic nebo Ústí nad Orlicí. Se sněhem se mohou setkat v oblasti Lanškrouna, Vysokého Mýta, Žamberka a na Červenovodském sedle, kolem Poličky a v Železných horách se tvořily sněhové jazyky.

Sjízdnost na Vysočině zhoršuje namrzající déšť a mlha. Přes kraj přešly dešťové přeháňky, voda začala na podchlazeném povrchu namrzat. Do terénu vyjelo asi 100 sypačů. Namrzají také stromy, které se lámou a padají na silnice. Hasiči je od večera odstraňovali asi na deseti místech.

S mlhou a nárazovým větrem musejí dnes ráno počítat řidiči na Blanensku, kde se na silnicích může tvořit námraza. Mlhy jsou také na Znojemsku. S ohledem na teploty pod nulou je potřeba po silnicích v celém kraji jezdit se zvýšenou opatrností. Pro nákladní auta je kvůli počasí uzavřená silnice na Vyškovsku.

Na silnicích na Vsetínsku zůstávala ráno místy sněhová kaše, lokálně se na nich tvořila také ledovka. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky, které silničáři sypou kamennou drtí, mnohde pokrývá uježděná vrstva sněhu, na Vsetínsku se na nich místy tvoří závěje a sněhové jazyky.

V Moravskoslezském kraji přetrvávají problémy na Bruntálsku, kde jsou některé úseky cest i nadále nesjízdné. Silničáři varují před tvorbou sněhových jazyků. Na Opavsku je pak na silnicích nižších tříd nutné počítat se zledovatělou vrstvou sněhu, místy pak se zbytky rozbředlého sněhu. Ve vyšších polohách Beskyd leží ujetá vrstva sněhu, místy jsou tam vyjeté koleje. Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 mezi obcemi Ostravice a Bílá stále platí zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Jeden z hlavních tahů na Slovensko bývá v tomto úseku pro těžká vozidla uzavřen každou zimu.

Témata:  počasí náledí

Aktuálně se děje

14. června 2024 10:44

Zemřela česká zpěvačka Victoria Vera Blyth alias Victoria Velvet. V Turecku ji zastřelil manžel

V turecké Ankaře zemřela česká zpěvačka Victoria, známá také jako Victoria Vera Blyth. Bylo jí 40 let. Z její vraždy je podezřelý manžel David Thomas Blyth, který poté spáchal sebevraždu. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy