Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lebka svaté Zdislavy je zpátky doma v Jablonném. Vrátila se na pouť

Pachatel na videu utíká s lebkou z baziliky.
Pachatel na videu utíká s lebkou z baziliky.
Foto: Policie ČR

Lebka svaté Zdislavy se v sobotu definitivně vrátila do rukou církve a do Jablonného v Podještědí. V tamním kostele, ze kterého byla relikvie v květnu odcizena, dnes uctili památku světice. Bohoslužbu vedl nový pražský arcibiskup Stanislav Přibyl. 

Restaurátoři dnes, kdy se v Jablonném v Podještědí koná pouť, předali lebku zpět církvi. Od 11 hodin se v místní bazilice uskutečnila bohoslužba vedená arcibiskupem Přibylem, jenž lebku svaté Zdislavy slavnostně uložil na oltář, kde zůstane do večera. Posléze má být pohřbena. 

Ke krádeži lebky došlo předminulý týden v úterý. Po dvoudenním pátrání zadrželi českolipští kriminalisté podezřelého muže v Mladé Boleslavi. Dotyčný se sice k činu přiznal, ale zprvu odmítal sdělit, kde se lebka nachází. Zásadní informaci se podařilo získat ve čtvrtek vpodvečer, kdy zadržený sdělil, že ji zalil do betonu. 

Motivem pachatele podle všeho nebylo osobní obohacení. Muž do protokolu vypověděl, že lebku odcizil proto, že nesouhlasil s jejím vystavováním v kostele, a že ji chtěl údajně soukromě pohřbít. Kdyby nedošlo k zadržení podezřelého, měla relikvie skončit na dně řeky. 

Obviněnému muži hrozí až osm let za mřížemi. Vyšetřován je na svobodě, protože Okresní soud v České Lípě rozhodl o propuštění muže ze zadržení. Lebku se restaurátorům naštěstí podařilo z betonu vyprostit. 

Témata:  církev Liberecký kraj

Související

Aktuálně se děje

18. června 2026 18:31

Tereza Kostková vyzradila, co si myslí o kritice moderování Marka Ebena

Dvacet let už spolu Marek Eben a Tereza Kostková moderují StarDance. Většina diváků je za to ráda, ale v posledních letech se objevila i kritika některých Ebenových komentářů. Co jim říká známá moderátorka a herečka?

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

České Dráhy

Na Colours of Ostrava můžete speciálním vlakem. Zahrají Gufrau

Také letos vypraví České dráhy na festival Colours of Ostrava speciální vlak Colours Expres. Ve středu 15. července dopraví návštěvníky z Prahy přímo do Ostravy a po skončení festivalu zajistí v neděli 19. července také pohodlnou cestu zpět. Cestující se mohou těšit na jízdu moderní soupravou ComfortJet, doprovodný program na palubě i možnost vyřízení festivalové akreditace už během cesty. Předprodej jízdenek na speciální vlak již byl zahájen.