Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meteorologové upozornili, že může být vidět polární záře

Polární záře
Polární záře
Foto: Pixabay

Z ČR může být dnes večer možné pozorovat polární záři, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek na sociální síti X. Podmínky budou dobré, v noci má být totiž jasno.

"Dnes večer, v noci a zítra je velká šance na (možná i výraznou) polární záři. Na Slunci došlo v uplynulých dnech a hodinách k řadě silných erupcí. Vyvržený materiál z nich zatím putuje směrem k Zemi, a to hned v několika vlnách," uvedl ústav s tím, že potenciál pro pozorování je vysoký.

Meteorologové v této souvislosti zmínili, že noc na sobotu by měla být jasná nebo skoro jasná. Rušit nemá na obloze ani Měsíc. "V případě, že se silná polární záře objeví, je nutné ji i tak sledovat v místě s co nejtemnější oblohou a dobrým výhledem nad severní obzor," dodali.

Polární záře je souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře Země ve výškách od 80 km, někdy zasahující i do výšek několika set kilometrů. Jsou výsledkem poruch v magnetosféře Země způsobených slunečním větrem. Výraznější polární záře vznikají v důsledku vyšší rychlosti slunečního větru z koronálních děr a výronů koronální hmoty.

Témata:  polární záře ČHMÚ

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy