reklama

Blažek zmínil, že když Fialova vláda vznikala, Zeman ho doporučil jako spojku mezi Pražským hradem a Strakovou akademií. Zdůraznil, že demokracie je diskuse a diskutovat se musí. "Od začátku počítám s tím, že budu znevažován různými nepřáteli Miloše Zemana," podotkl s tím, že někdy ve svých pamětech napíše, čemu všemu se díky komunikaci se Zemanem podařilo zabránit a co naopak dojednat. "Někdo to dělat musí, dělám to já," prohlásil.

Poukázal také na to, že po několika letech je v čele ministerstva spravedlnosti ministr, který patří do nějaké politické strany. "Vše, co dělám, je naprosto očekávané z volebního programu SPOLU a ODS a z vládního programového prohlášení," řekl. Doplnil, že všechny zákony se snaží dopředu předjednat se všemi poslaneckými kluby. "To je věc ryze praktická a pragmatická," poznamenal a uvedl, že takto momentálně diskutuje například o návrhu zákona o státních zástupcích.

Blažek v poslední době čelil kritice od protikorupční organizace Transparency International kvůli údajnému střetu zájmů či od Soudcovské unie, které vadilo to, že z pozice ministra hodnotil rozhodování soudce.

Blažek: Soudci a státní zástupci občas podléhají tomu, co chtějí média

Soudci a státní zástupci občas podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) podléhají tomu, co chtějí média. I kvůli tomu rostou státu náklady na náhrady škody, uvedl. Novinářům dnes také řekl, že i jako ministr dostává mnoho výzev, aby byl někdo stíhán či naopak zproštěn. Podle něj podobné postupy nepřispívají k chodu spravedlnosti ve státě.

"Je na integritě každého státního zástupce, policisty, soudce, jak těmto tlakům podlehne. Ministr v zásadě nemá žádné kompetence v těchto věcech," uvedl Blažek. Společnost je podle něj rozdělená na občanské, politické i mediální tábory, které prosazují své zájmy. "Například když za něco není stíhán pan (Andrej) Babiš, je to hrozně špatně. Ministr zaplaťpánbůh zasáhnout nemůže," poznamenal.

Obvinit politika dnes podle Blažka není projevem žádné odvahy. "Protože vám zatleskají úplně všichni," řekl. "Odvaha se dnes u soudců projevuje zejména tím, že nepodléhají mediálním tlakům a soudí, tak jak mají, tedy podle zákonů. Proto vláda řekla, že bude dbát na vyšší odpovědnost státních zástupců a soudců," dodal.

Blažek také zkritizoval vynášení informací z trestních řízení. "Všechno má být veřejné až u soudu. Jen tak je zabezpečené právo stran na spravedlivý proces," zdůraznil.