reklama

Maláčová a Stropnický, kteří jsou v čele pražské kandidátky ČSSD, se zúčastnili kontroly inspektorů práce a cizinecké policie minulý týden v jedné z firem v Krupce na Teplicku. Jejich přítomnost a fotografie na sociálních sítích sklidily kritiku, o případu jednal i Senát. Ministryně dnes uvedla, že kontrol se bude v některých případech účastnit dál, příště tento čtvrtek.

Maláčová v té souvislosti kritizovala "hysterii" pravicových politiků, kterým podle ní zřejmě vadí, že ministerstvo práce pod jejím vedením dbá na dodržování zákona. Kontroly jsou podle ní intenzivní celé poslední tři roky. Inspekce se zúčastnila, aby se přesvědčila, jak funguje. "Druhý důvod je, že se snažím upozornit na téma neférových pracovních podmínek. Novináře to nezajímá, akce z minulého týdne konečně zájem připoutala," vysvětlila.

Kontroly jsou součástí inspekční akce Férová práce, která začala v červnu. Zaměřuje se na pracovní podmínky ve 14 velkých průmyslových podnicích a v 58 agenturách práce a firmách, které poskytují smluvní služby. Zapojí se celkem 253 inspektorů a 129 policistů.

Koordinátor akce Stropnický dnes řekl, že z průběžných výsledků jsou zatím podezření na porušení předpisů u většiny případů. "V první etapě je podezření na porušení zákona u 46 z kontrolovaných zaměstnavatelů, 25 je bez porušení. V druhé etapě je to skóre 52 ku 21," řekl. Inspektoři se soustřeďují především na dodržování pracovní doby, přesčasy, nelegální zaměstnávání či zastřené agenturní zaměstnávání, dodal.

reklama