Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na letišti v Mošnově přistál americký bombardér B-52, šlo o cvičný let

B-52 Stratofortresses
B-52 Stratofortresses
Foto: Armáda České Republiky

Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku dnes zhruba v 15:30 přistál americký bombardér B-52 Stratofortress. Přistání bylo součástí cvičného letu dvou těchto bombardérů nad střední a východní Evropou, druhý letoun pokračoval dál po své trase mimo Českou republiku.

Novinářům to řekla mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková. Bombardér do Mošnova přiletěl z Polska a po tříhodinové přestávce bude pokračovat přes Německo zpátky na svou předsunutou základnu ve Velké Británii.

Od roku 2018 se podle Dvořákové v Evropě uskutečnilo více než 200 podobných letů, zřídkakdy ale byly s mezipřistáním. Letoun s mezipřistáním v Mošnově na palubě nenesl aktivní zbraňové systémy, uvedla Dvořáková. "Let sloužil k procvičení vzájemné spolupráce vzdušných sil členských států NATO," řekla.

Oba bombardéry nad českým územím doprovodí hotovostní letouny JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav. Během tříhodinové přestávky v Mošnově posádka provede technickou kontrolu letounu a sbalí rozvinutý brzdný padák.

"S americkou armádou máme velmi dobrou spolupráci. Společně působíme v zahraničních operacích, pořádáme cvičení a spolupracujeme na systému vzdělávání. Vyměňujeme si zkušenosti například s náborem vojáků nebo záložníků," uvedl náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Podle Dvořákové v Evropě působí od 10. února čtyři bombardéry B-52 ze své předsunuté základny v britském Fairfordu. Na základně mají zůstat několik týdnů, jejich domovskou základnou je Minot v Severní Dakotě.

Přelety a přistání cizích letounů je možné uskutečnit na základě usnesení vlády, přelet nebo přistání je možné po souhlasu ministerstva obrany.

Témata:  bombardér B-52 Stratofortresses

Aktuálně se děje

4. února 2025 21:29

Vědci naměřili extrémní počasí. Teploty vystoupaly o 20 stupňů

Vědci varují, že neobvykle vysoké teploty v Arktidě souvisejí s tlakovou níží nad Islandem, která směřuje teplý vzduch na sever. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy