Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nekoncentrovaní řidiči zavinili loni více než pětinu všech nehod

Autonehoda
Autonehoda
Foto: Pixabay

Nevěnování se řízení je dlouhodobě nejčastější příčinou dopravních nehod v ČR. Nekoncentrovaní řidiči vloni zavinili více než pětinu všech nehod na silnicích. Celkem šlo o 15.383 nehod, vyplývá z policejních statistik. Nehod způsobených nekoncentrovaností navíc přibývá.

Podle odborníků rostoucí počet případů nehod zapříčiněných nedostatečným věnování se řízení jde na vrub především rozšiřování podnětů, které řidiče rozptylují. "Stačí si uvědomit, co všechno je na palubním displeji, kolik funkcí k obsluze. I když má řidič tzv. handsfree k mobilu, málokdo hledá kontakt hlasově, většina to dělá manuálně. Také naťukat lokaci na navigaci zabere pár vteřin," upozornila mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Případy automobilových nehod, které jsou zapříčiněny rozptýlenou pozorností řidiče, jsou podle Svobodové navíc stále častější. Nejběžnější rušivé elementy jsou mobily, navigace, hudba, palubní displej nebo hádka se spolujezdcem. "V poslední době je trendy nebezpečná zábava - natáčení selfie videí za volantem. S tím, jak houstne provoz na silnicích, je každé odpoutání pozornosti rizikové," podotkla.

Připomněla i některé kuriózní případy pojišťovny, kdy se řidiči ve voze za jízdy například uvolnilo převážené prase, které pak na šoféra následně doráželo. Jiný řidič zase boural kvůli záchvatu senné rýmy. Upozornila, že k nehodě stačí chvilková nepozornost. Nejčastějším přestupkem, který vede k nekoncentrovanosti řidiče, je však držení telefonu během jízdy, dodala.

Témata:  nehody aut řidiči

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.