Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ODS si na sjezdu volí nové vedení. Fiala a Stanjura obhájili mandát

Sjezd ODS v Ostravě Fotogalerie +52
Sjezd ODS v Ostravě
Foto: Martin Huf / INCORP images

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

Video: Kongres ODS | YouTube

Fiala byl následně zvolen předsedou strany. Získal 424 platných hlasů od 525 přítomných delegátů ostravského kongresu. Prvním místopředsedou ODS se opět stal ministr financí Zbyněk Stanjura. Neměl protikandidáta. Dostal 383 hlasů od 527 delegátů.

Do svých funkcí byli opětovně i tři řadoví místopředsedové Martin Baxa, Matin Kupka a Alexandr Vondra. Jedinou novou tváří ve vedení strany se stala Eva Decroix, zastupující liberálnější směřování ODS. Přijala místo uvolněné po odchodu Zdeňka Zajíčka do vedení Hospodářské komory.

Účastníci kongresu se věnovali hlavně blížícím se evropským, krajským, senátním a příští rok i sněmovním volbám. Petr Fiala vidí tyto volby jako boj o zachování demokratických a prozápadních hodnot v konfrontaci s populisty a Moskvou. Zbyněk Stanjura se zaměřuje na oslovování střední třídy, která podle něj prosperuje. V rámci kongresu ODS byla představena vizuální podoba letošní kampaně, která se zaměřuje na heslo "ODS pro všechny, kdo si chtějí věřit".

Na podporu Petra Fialy do Ostravy dorazili lídři zbývajících koaličních stran (KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů). Podobně jako oni mluvil i Fiala o potřebě dokončit plnění slibů vlády, které byly učiněny před dvěma lety. Podle něj je vláda dosud naplnila 60 procent slibů, přičemž za klíčový úkol pro příští měsíce považuje dokončení důchodové reformy. Pro příští volby chce Fiala připravit plán rozvoje země na další dvě volební období s důrazem na investice a vzdělávání.

Fiala zdůraznil, že ve volbách čelí ODS populismu, stejně jako další řečníci upozorňovali na snahy opozičního hnutí ANO získat voliče prostřednictvím nerealistických slibů. Podle něj půjde o boj o budoucí charakter státu, nikoliv o tradiční souboj mezi pravicí a levicí. Po svém zvolení Fiala obdržel gratulace od šéfa ANO prostřednictvím sociálních sítí, které spojil s gratulací pro předsedu SPD Tomia Okamuru, který dnes také obhájil svůj post.

ODS podle Stanjury má na vítězství ve sněmovních volbách příštího roku. Největším úkolem v nich bude porazit expremiéra Andreje Babiše a hnutí ANO, sestavit vládu a v ní získat pozici premiéra, řekl. "Hned nejpozději zítra (v neděli) zahájíme práci na vítězství v dalších volbách. Tak, aby Petr Fiala mohl příští rok sestavit svou druhou vládu," uvedl Stanjura po zvolení.

"Kongres připravujeme v době, kdy má vláda pod vedením ODS za sebou první poločas. Prosazujeme svoje tradiční priority, ať už jde o zdravé veřejné finance, efektivní stát nebo o sebevědomé jednání v Evropě. Poradili jsme si s řadou krizí, od drahých a nedostupných energií přes rekordní inflaci až po bezprecedentní uprchlickou vlnu. Konečně jsme spustili dopravní stavby, investujeme do strategických odvětví, aktivně se staráme o naši bezpečnost. Daří se nám plnit naše sliby, i když v Poslanecké sněmovně čelíme nezodpovědné opozici, která se snaží využít každé příležitosti k tomu, aby nás zdržela a blokovala," uvedl v tiskové zprávě předseda ODS a premiér Petr Fiala.

"V době permanentních kampaní, osobních útoků, využívání lží a šíření obav je nezbytné, abychom si nadále udrželi jasnou vizi a zůstali srozumitelní. Dobře si ale uvědomujeme, že pokud to tak má fungovat, musíme spolu otevřeně diskutovat a bavit se o všem, co by nás v naší odpovědné roli mohlo ohrozit. Nejlepší příležitostí k takové debatě je právě náš kongres," dodal.

Témata:  ODS

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.