reklama

Hlasování chce vyvolat opoziční hnutí ANO v případě, že premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).

Kupka podotkl, že vyvolat hlasování o nedůvěře vládě je právem opozice. "Ale zároveň upozorním na to, že nemá žádný plán 'b'. Prostě neexistuje jiná varianta vlády, kterou by mohli vytvořit poslanci SPD a hnutí ANO, neb prostě nemají nadpoloviční většinu hlasů v Poslanecké sněmovně," uvedl ministr dopravy.

Hnutí ANO chce Rakušanův konec kvůli jmenování Petra Mlejnka ředitelem civilní rozvědky navzdory jeho kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v kauze Dozimetr. "Za vaší krátké vlády prorostly struktury mafie a organizovaného zločinu do nejvyšších pater státní správy a politiky," prohlásil Okamura v debatě s Kupkou. Rakušan a STAN podle lídra SPD "musí pryč".

"Jsem přesvědčen o tom, že kdyby tato vláda skončila, je možné domluvit se na lepším půdorysu," řekl Okamura. Hnutí SPD je podle něho připraveno v případném novém kabinetu být. Řešením by ale mohly být podle Okamury i předčasné volby.

Kupka pak prohlásil, že Okamura ordinuje jen "politickou nestabilitu a národní ostudu". "Národní ostudou jste podle průzkumů vy," opáčil Okamura.

Poslanec ANO Aleš Juchelka (ANO) uvedl, že hnutí zamýšlí hlasování vyvolat zejména kvůli debatě ve Sněmovně. "Je ohrožena už delší dobu bezpečnost nebo bezpečnostní složky státu," míní. Skončit by měl podle Juchelky Mlejnek v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace i Rakušan na vnitru.

Ke svržení kabinetu je ve 200členné dolní komoře nutných nejméně 101 hlasů, opozice jich má 92. Předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný stejně jako Kupka zdůraznil, že opozice má právo hlasování vyvolat, půjde ale podle něho o "zbytečně ztracený čas". Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa soudí, že vyvolání hlasování může zhoršit vyjednávací pozici Česka v Evropské unii. "Českou republiku jako takovou to poškozuje a tyhle spory bychom měli vyřešit, až (české) předsednictví (Evropské unii) skončí," uvedl.