Čtvrté největší město v zemi s více než 170.000 obyvateli povede jedenáctičlenná rada, kterou tvoří ANO, Piráti, STAN a Pro Plzeň. Nová koalice má v zastupitelstvu 28 hlasů z 47. Rada se proti dosavadní rozšíří o dva členy, ze čtyř na tři se sníží počet náměstků. Deset členů je pro funkci uvolněno, jeden radní zůstane neuvolněný.

Zarzycký je krajským šéfem ANO a ekonomický náměstkem hejtmana. Krajskou funkci opustí hned po sestavení rozpočtu Plzeňského kraje na příští rok a jeho předložení zastupitelstvu 19. prosince, uvedl. Jako primátor Plzně bude mít na starosti ekonomiku města. V gesci bude mít ještě útvar koordinace evropských projektů, útvar koncepce a rozvoje a zoo jako "srdcovou záležitost". Nový primátor opustí místo šéfa představenstva Plzeňských městských dopravních podniků, kde působil minulé čtyři roky. "Zcela určitě odejdu v nejbližší možné době," řekl ČTK.

"Podařilo se nám utvořit silnou a pevnou koalici, která má jedinečnou šanci řídit Plzeň tak, jak jsme před volbami deklarovali. Plzeň změnu po 28 letech (předchozích 28 let se na vládě ve městě podílela ODS) skutečně potřebuje. Chceme, aby byla moderním, západoevropským městem, bezpečným, chytrým, zeleným, energeticky šetrným a ekonomicky zodpovědným," řekl před zvolením Zarzycký. Detailní program rozvoje města pro příští čtyři roky představí koalice v programovém prohlášení nejpozději do konce února. Za klíčové partnery považuje nový primátor Plzeňský kraj, který vede také ANO, STAN a Piráti, a starosty obvodů, které chce co nejvíce zapojit do fungování města. Podle Zarzyckého má nové vedení v koaliční smlouvě pojistku, že musí hlasovat vždy minimálně sedm radních ve shodě.

Opozice z ODS a TOP 09 kritizovala zejména zvýšení počtu radních, snížení počtu zástupců opozice ve všech třech výborech i v komisích, nelíbí se jí také kumulace gescí primátora a silná vazba vedení města na vedení kraje. Zastupitel Petr Suchý (TOP 09) řekl, že je zklamaný, že v kandidátském projevu nového primátora neslyšel nic konkrétního o vizích a rozvoji města.

Prvním a statutárním náměstkem primátora byl zvolen Pavel Bosák (Piráti), jenž bude mít na starost oblast technickou. Náměstkyně Lucie Kantorová (ANO) má v portfoliu školství a přibyl jí cestovní ruch. Náměstkem pro dopravu a životní prostředí se stal Aleš Tolar (STAN).

Z dosavadní rady, v níž tvořila koalici ODS, ANO, ČSSD a TOP 09, zůstali v nové kromě Zarzyckého a Kantorové ještě Vlastimil Gola (ANO) a Eliška Bartáková (ANO), které zůstane kultura a památková péče. Radní Gola se nově ujme majetku a strategickému řízení městských firem. Neuvolněný radní Jiří Šrámek( ANO) bude odpovědný za sociální věci. Za Piráty bude v radě kromě Bosáka Daniel Kůs jako radní odpovědný za podporu podnikání a Smart City. STAN bude mít kromě náměstka Tolara radní pro bytovou politiku, sociální a dostupné bydlení Světlanu Budkovou. Pro Plzeň bude mít Jiřího Winkelhöfera, do jehož gesce bude spadat bezpečnost a městská policie, a Tomáše Morávka odpovědného za sport.

Na všechny posty radních včetně primátora nebyl žádný protikandidát. Předsedou kontrolního výboru byl zvolen David Šlouf (ODS), který minulé čtyři roky zastával funkci radního a poté náměstka primátora a v komunálních volbách byl lídrem kandidátky Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). První zasedání nové rady by mělo být 7. listopadu.

Volby v Plzni vyhrálo Spolu, které má stejně jako ANO 15 z 47 křesel v zastupitelstvu. Pro Plzeň má pět mandátů, SPD, STAN a Piráti po čtyřech.