Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Plná Nemocnice Cheb posílá 14 lidí s covidem do jiných nemocnic

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Přetížená chebská nemocnice přemisťuje 14 pacientů s covidem-19 do nemocnic v Mariánských Lázních, Rakovníku či v Praze. Přesun pacientů většinou s lehkým průběhem nemoci organizovala v neděli krajská koordinátorka Dagmar Uhlíková, řekl dnes ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. Nemocnicím v kraji docházejí volná lůžka pro pacienty s covidem, důvodem je nedostatek kvalifikovaného personálu a přetíženost současného.

"Podařilo se domluvit převoz třinácti covidových pacientů s lehkým průběhem nemoci a jednoho pacienta z oddělení JIP, přičemž část transferů se uskutečnil už v neděli a část by jich měla proběhnout pravděpodobně dnes," řekl Podracký.

Podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic zbývají k dnešku tři volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s covidem-19, pro ostatní zbývá devět z původních 78. Lůžek s kyslíkem je pro nakažené 85 z původních 598.

Karlovarské krajské nemocnici, pod níž spadají nemocnice v Karlových Varech a v Chebu, chybí podle Podrackého kvůli nemoci okolo 60 zaměstnanců. Nemocnice se potýkají s nedostatkem hlavně specializovaných sester, které by se staraly o pacienty s koronavirem na oddělení intenzivní péče.

Už v týdnu se restrukturalizovaly obě nemocnice - v Karlových Varech i v Chebu. Z některých oddělení, například z kožního, se vytvořila covidová lůžka pro pacienty s méně závažným průběhem nemoci. Z části běžné intenzivní péče vznikla covidová. Problémy s nedostatkem intenzivní péče pro covidové pacienty se řešily také tím, že v pátek nemocnice převezla dva pacienti do Plzně a do Prahy.

Minulý týden usilovalo vedení Karlovarského kraje v čele s hejtmanem Petrem Kulhánkem (za STAN) o přesunu pacientů do německých nemocnic. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale tuto možnost odmítl. Uvedl, že jsou v ČR dostatečné kapacity a není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic mezi kraji.

Média v minulých dnech citovala primáře interny chebské nemocnice Stanislava Adamce, podle kterého už bylo nutné na jeho oddělení rozhodovat, který pacient dostane lůžko na jednotce intenzivní péče a který navzdory potřebě jen na standardním oddělení. Na situaci chebské nemocnice upozornil i pirátský poslanec Petr Třešňák.

Témata:  Karlovarský kraj nemocnice koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

28. července 2026 9:21

Jihočechy děsí představa, že ji potkají v přírodě. Policie pátrá po kočkovité šelmě

Nebezpečné zvíře se může vyskytovat na jihu Čech. Policisté za poslední dny přijali několik oznámení o černé kočkovité šelmě, jedna svědkyně dokonce natočila video. Lidé by proto měli být v regionu obezřetní při pohybu v přírodě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Filip Turek (Motoristé)

Turek za rasistické komentáře stíhán nebude. Jejich pravost ale policie nevyvrátila

Policisté uzavřeli případ týkající se kontroverzních textů se známkami rasismu, homofobie a nenávisti, které se v minulosti objevily na účtech spojených s poslancem Filipem Turkem z hnutí Motoristé. Kriminalisté prověřování odložili z důvodu uplynutí promlčecí lhůty. Vzhledem k tomuto závěru vyšetřovatelé nepodají žádost o zbavení poslanecké imunity pro účely trestního stíhání a obvinění nečelí ani redakce Deníku N, která na případ jako první upozornila. O vývoji informoval zpravodajský portál iRozhlas.