Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet dolarových milionářů v Česku loni stoupl o 6,9 procenta

Americký dolar
Americký dolar
Foto: Pixmac

Počet dolarových milionářů v ČR loni díky oživení ekonomiky v Evropě stoupl o 6,9 procenta na 32.200. Jejich majetek meziročně vzrostl o 7,7 procenta na 79 miliard dolarů (1,857 bilionu Kč). Vyplývá ze Zprávy o světovém bohatství, kterou dnes zveřejnila společnost Capgemini.

Dolaroví milionáři jsou definováni jako ti, kteří mají investovatelné jmění milion amerických dolarů (asi 23,5 milionu Kč) a více, s výjimkou hlavního bydliště, sběratelských předmětů, spotřebního materiálu a zboží dlouhodobé spotřeby.

Celosvětová populace dolarových milionářů vzrostla loni o 7,8 procenta a jejich majetek stoupl o osm procent. Nejvyšší nárůst populace i bohatství (o 13,2 procenta, resp. 13,8 procenta) měli milionáři Severní Ameriky. Evropa na druhém místě(s nárůstem počtu o 6,7 procenta a majetku o 7,5 procenta) odsunula na třetí místo region Asie a Tichomoří s růstem počtu o 4,2 procenta a jejich bohatství o 5,4 procenta.

K růstu množství velmi bohatých Čechů loni přispělo několik faktorů. Patří mezi ně návrat k hospodářskému růstu po poklesu HDP v předchozím roce, stejně jako růst cen nemovitostí i tržní kapitalizace. "Některým lokálním firmám pomohlo také narušení dodavatelských a dopravních řetězců vlivem pandemie, díky kterému získaly nové zakázky na úkor globální konkurence,“ uvedl ředitel Capgemini ČR Ondřej Valvoda.

Loni si první čtyři pozice v počtu dolarových milionářů udržely Spojené státy, Japonsko, Německo a Čína, které tvoří 63,6 procenta jejich celosvětové populace. Studie rovněž uvádí, že se rozdíly v růstu jednotlivých pásem bohatství zmenšují, což svědčí o rovnějších podmínkách díky lepšímu přístupu investorů k informacím a demokratizaci aktiv.

Letošní trendy budou výrazně odlišné. Zatímco rok 2021 byl rokem silného růstu, letošní vysoká inflace a zvyšování úrokových sazeb centrálních bank podnítily korekce na akciových trzích, které se dále zrychlují. Výsledkem je, že již ke konci dubna 2022 podle odhadů Capgemini globální bohatství dolarových milionářů kleslo přibližně o čtyři procenta proti závěru roku 2021. Pokles cen akcií ovlivní především bohaté lidi v Severní Americe, ale také v Evropě, která se potýká i s geopolitickou krizí.

Nejbohatším člověkem světa je nyní šéf automobilky Tesla Elon Musk. Hodnota jeho majetku podle agentury Bloomberg činí 197 miliard dolarů (4,7 bilionu Kč). Jedinou českou zástupkyní v žebříčku 500 nejbohatších lidí světa sestavovaném agenturou Bloomberg je vdova po zesnulém většinovém majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi Renáta Kellnerová. Hodnota jejího majetku letos podle žebříčku klesla o 1,15 miliardy na 12,1 miliardy dolarů.

Témata:  nejbohatší lidé světa

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy