reklama

Dva policisty zasáhl blesk v neděli 26. července odpoledne nedaleko Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku. Jeden z nich byl vážně zraněn. Neštěstí se stalo v době, kdy měli policisté službu v terénu. Podle dřívějšího vyjádření záchranářů čtyřiatřicetiletého muže energie blesku odhodila a pravděpodobně ztratil na nějakou dobu vědomí. Později však dokázal začít poskytovat spolu se svědky první pomoc svému o rok staršímu kolegovi, který byl po události v bezvědomí. Zraněného policistu, který utrpěl i popáleniny, přepravil do nemocnice vrtulník.

"To, že existuje popáleninové centrum, jsem sice věděl, ale že jednou budu jeho pacientem, mě nikdy nenapadlo. Cítím se výborně a uvědomuju si, že k rodině se mohu vrátit jen díky profesionálně poskytnuté pomoci," uvedl při propuštění policista. Zároveň vyjádřil poděkování všem, kteří se na jeho záchraně podíleli.

"Je to velmi vzácný případ. Řekl bych, že to byl souběh příznivých okolností jak přírodních, tak lidských. Pacienta jsme probudili 24 hodin po zásahu. Komunikoval, byl orientovaný, a proto jsme jej mohli přeložit na standardní jednotku Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie," uvedl primář Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Jan Jahoda.

Fakultní nemocnice Ostrava přijme ročně průměrně jednoho člověka po zásahu bleskem. Většina z nich má trvalé následky.

reklama