Policejní prezident měl s řediteli videokonferenci o roli policie na shromážděních. Svolal ji kvůli chování policistů na politických mítincích bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Kritiku vyvolal například zákrok v Borovanech, při němž neuniformovaní policisté klekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor, či zásah rovněž neuniformovaných policistů v Českém Krumlově. Vondrášek se odpoledne sejde také s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Ministr minulý týden řekl, že bude požadovat prošetření zásahů, kázeňské postihy pro chybující policisty nebo viditelné označení policistů na podobných akcích.

"Smyslem je nejen zopakování teoretických základů této problematiky, ale zejména sdílení dobré praxe policie z metropole a dalších větších měst, kde jsou zkušenosti se zvládáním těchto situací podstatně vyšší než na některých venkovských útvarech," uvedl o společných školeních Bocán. Policisté při videokonferenci podle něj řešili roli policie při shromážděních či nutnost naprosté nestrannosti policie. Spolu se zástupci bezpečnostního odboru ministerstva vnitra pak také stanovili obecné principy taktiky k úspěšnému zvládání shromáždění, u kterých lze očekávat narušení veřejného pořádku.

Vondrášek podle mluvčího projednával s policisty způsob vedení bezpečnostních opatření, komunikaci se zástupci městských úřadů, využívání antikonfliktních týmů i úlohu kriminalistů na demonstracích. "Na konferenci byla připravena a představena prezentace, která shrnuje vše shora popsané a může sloužit jako obecný základ instruktáže policistů před jakýmkoliv rizikovým shromážděním," uvedl Bocán.

Premiér Petr Fiala (ODS) kvůli zákroku v pátek požádal Rakušana a ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radima Dragouna, aby chování policistů na politických mítincích v jižních Čechách prověřili. Události označil za znepokojující. Mluvčí inspekce Ivana Nguyenová pak potvrdila, že GIBS spis s informacemi o zákroku převzala. I Vondrášek na páteční tiskové konferenci uvedl, že spis policie předala inspekci. Ohledně zákroků nechce činit předčasné soudy, jihočeské policisty ale nechce omlouvat.

Na incident v Borovanech upozornil server Respekt. Policisté školáka odvezli na služebnu, jeho matku podle serveru odmítli vzít s sebou. Jeden ze zasahujících policistů měl mít navíc v průběhu setkání na hlavě kšiltovku s heslem Babišovy kampaně. V Českém Krumlově zase policisté z akce odvedli ženu protestující proti Babišovi do neoznačeného auta a odvezli ji na služebnu. Policie k tomu uvedla, že žena policistu v civilu napadla.