Spis je podle Vodičky poměrně rozsáhlý a čítá kolem 1500 stran. Příslušný soudce havlíčkobrodského soudu nyní spis prostuduje a poté rozhodne, zda nařídí líčení, nebo věc vrátí k došetření. Obžalobu státní zástupce soudu podal před vánočními svátky.

Státní zástupce Vodička případ na dotaz ČTK zatím blíže nekomentoval. Uvedl pouze, že vzhledem k množství obžalovaných příslušníků nejde o zcela obvyklý případ. Dozorci byli podle úterního vyjádření mluvčí Vězeňské služby Markéty Prunerové po sdělení obvinění letos v březnu zproštěni výkonu služby, s obsahem obvinění se neztotožňují.

Pět dozorců podle mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivany Nguyenové připoutalo odsouzenou po jejím nevhodném verbálním chování služebními pouty k okenní mříži, přičemž ruce měla od sebe a v úrovni hlavy. Měli k tomu souhlas nadřízené a dozorčí uzavřeného oddělení, uvedla. "Po dvou hodinách měla být poškozená přepoutána do polokleku s rukama ve vodorovné poloze a o další půl hodinu měli dozorci ruce přepoutat do maximální možné šířky od těla na téměř hodinu. Po celou dobu měli dozorci úmyslně nechat otevřené okno, kdy na odsouzenou proudil s ohledem na lednové počasí chlad, a měli ji ponižovat," popsala mluvčí GIBS.

Vězeňská služba podle Prunerové vnímá případ jako pochybení jednotlivců, nikoli systému. Podle vyjádření Vězeňské služby zveřejněné na jejím webu provedla Vězeňská služba v zařízení ve Světlé nad Sázavou v roce 2020 cílenou kontrolu v souvislosti s tímto případem a nezjistila systémová pochybení.

Věznice ve Světlé nad Sázavou vznikla v březnu 2000 přestavbou školy v přírodě. První odsouzené ženy do ní nastoupily ve stejném roce v listopadu. Věznice má přes 750 míst. Jako jediná věznice v České republice zajišťuje výkon vazby a trestu odnětí svobody matek nezletilých dětí.