Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč se hnutí ANO tak daří? Havlíček prozradil, komu bere voliče

Volební štáb hnutí ANO
Volební štáb hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podle interních průzkumů opozičního hnutí ANO přešlo od posledních voleb do Sněmovny nejvíce voličů od koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), informoval dnes novináře první místopředseda ANO Karel Havlíček.

Podle něj by desetina tehdejších voličů současného vládního subjektu Spolu dnes preferovala ANO. Havlíček odmítl tvrzení, že by ANO cílilo na voliče SPD nebo lovilo v "hnědých vodách".

Podle volebního modelu agentury STEM by v lednu volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo opoziční hnutí ANO se ziskem 33,4 procenta hlasů. Na druhém místě by byla ODS s 13,2 procenty a třetí by byli Piráti s 11,3 procenty.

Do Sněmovny by se dostala také opoziční hnutí SPD s deseti procenty hlasů a STAN by měl podporu sedmi procent.

Hnutí TOP 09 by se nacházelo těsně pod pětiprocentním prahem potřebným pro vstup do dolní komory. Výsledky průzkumu byly zveřejněny televizí CNN Prima News.

Oproti poslednímu volebnímu modelu z listopadu 2022 si ANO polepšilo o dvě desetiny procentního bodu. ODS se vrátila na druhé místo s přibližně 1,5 procentního bodu zlepšeným výsledkem.

"ANO je dominantním hráčem, zastupuje třetinu populace a získává podporu ze všech politických směrů," zdůraznil Havlíček. Podle interních průzkumů získalo ANO nejvíce voličů od Spolu. "Deset procent voličů Spolu by dnes přešlo k ANO, zatímco od SPD je to výrazně méně," dodal.

Pro ANO je důležité, že se snaží prosazovat svůj program. "Nepředstírám, že se nesnažíme získat umírněnou část voličů SPD. Rozhodně však nemáme za cíl získávat voliče v 'hnědých vodách', spíše směřujeme k 'modrým vodám'," uvedl.

Témata:  Hnutí ANO

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:38

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí. Členské státy zčásti bojkotují akce, které Budapešť pořádá. Summit ministrů zahraničních věcí a obrany byl z maďarské metropole přesunut do Bruselu. Neformálního setkání šéfů resortů spravedlnosti a vnitra se účastnili nižší úředníci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy