Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rulík zlomocný málem zabíjel. Na Kroměřížsku se otrávilo několik chlapců

Záchranná služba, ilustrační fotografie
Záchranná služba, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Ve čtvrtek byli mladíci z Kroměřížska převezeni do nemocnice poté, co ochutnali několik plodů jedovatého rulíku zlomocného.

Na místo poutního místa na Hostýně, kde se incident odehrál, vyjely dva záchranářské týmy, včetně lékaře. Podle mluvčí záchranné služby Gabriely Netopilové Sluštíkové měla trojice středoškoláků štěstí, protože jen o několik bobulí víc by mohlo mít fatální následky.

Rulík zlomocný, který patří mezi nejjedovatější byliny, má pro děti smrtelnou dávku pouhých tří až pěti bobulí. Mluvčí Sluštíková uvedla, že chlapci byli ihned po příjezdu záchranářů vyšetřeni a jejich stav byl konzultován s toxikologickým centrem v Praze.

Jeden z chlapců mohl zůstat na místě, zatímco další dva byli převezeni do nemocnice v Kroměříži. Prvními příznaky otravy jsou často stav vzrušení a výřečnosti, který se může postupně změnit v útlum a hluboký spánek. Jed, který rulík obsahuje, ovlivňuje nervový systém, může způsobit zástavu dechu a také tlumí činnost srdce.

Záchranáři připomínají, že jedovatá je celá rostlina, která roste převážně v listnatých lesích. Může být zaměněna s borůvkami, které mají podobnou velikost a černou barvu.

Témata:  Zlínský kraj nemoci

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2026 5:00

Počasí příští týden: Do Česka se vrátí silné mrazy

V nadcházejícím týdnu nás čeká převážně slunečné, ale velmi mrazivé počasí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy