Vláda Petra Fialy (ODS) podle šéfů soudů v rozporu se svým programovým prohlášením odmítla dostatečně zvýšit platy justičních zaměstnanců. Pokud se situace nezmění, může řada soudů citelně omezit svou činnost. Premiér na prohlášení reagoval slovy, že vláda bude o zvýšení platů dál jednat, rozpočtové možnosti jsou ale za současné složité politické a ekonomické situace velmi omezené.

Soudci tvrdí, že po mnoho let trvající podfinancování justice nejenom v oblasti platů soudních zaměstnanců vede k postupnému hroucení celého systému. "V důsledku dlouhodobě zoufalého platového ohodnocení zaměstnanců soudů dochází k nárůstu odlivu zkušených a kvalitních pracovníků, jež není možné nahradit," stojí v prohlášení.

Platové ohodnocení zaměstnanců soudů je podle autorů prohlášení "zoufale nízké" přes opakovaná ujištění ze strany vládních představitelů. Průměrný plat v justici je podle nich asi o 10.000 Kč nižší, než činí průměrný plat ve veřejné sféře, který podle údajů z prvního pololetí činil přes 43.000 korun hrubého. Zářijové desetiprocentní zvýšení tarifů pro státní zaměstnance podle vedoucích představitelů soudů platy reálně nezvedlo.

"Nedostatek kvalitních pracovníků se projeví nejen v délce řízení a s ní spojeném nárůstu výše odškodnění za průtahy, ale také v bezpečnostních rizicích a celkovém zhoršení ochrany práv a svobod obyvatel této země," uvedli.

Tiskové konference se má zúčastnit místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk, předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl, šéf středočeského krajského soudu Lubomír Drápal, předsedkyně Krajského soudu v Českých Budějovicích Martina Flanderová, šéf brněnského městského soudu Jan Sedláček a šéfka Okresního soudu Praha - východ Jana Stejskalová.