"Ukrajina čelí agresi, kterou my z historie dobře známe," uvedl Vystrčil v narážce na sovětskou okupaci Československa po roce 1968. "Proto je naší povinností, abychom se jasně vymezili a jasně dali najevo, že stojíme za ukrajinským lidem a Ukrajinou. Jsme připraveni podporovat veškeré kroky k tomu, aby ta agrese byla zastavena," prohlásil.

"Podporou Ukrajiny chráníme Česko, chráníme Evropu, chráníme svobodu," dodal Vystrčil ve shodě s ukrajinským velvyslancem v ČR Jevhenem Perebyjnisem. Podle něj bude ukrajinská armáda klást odpor v případě, že by Rusko pokračovalo v útoku na další území Ukrajiny. "Budeme bojovat nejen za sebe, budeme bojovat i za Evropu, za Českou republiku, za demokratické hodnoty, které sdílíme," uvedl Perebyjnis.

Fischer uvedl, že jeho výbor připraví stanovisko k aktuální situaci na Ukrajině. "Jako Senát podpoříme vládu, aby bez odkladu těmi nejtvrdšími sankcemi proti Ruské federaci dokázala mluvit v rámci Evropské unie," řekl.

Ruský prezident Vladimir Putin se v pondělí rozhodl uznat nezávislost samozvaných republik na východě Ukrajiny, kam poté vstoupily ruské vojenské jednotky. Krok je označován za porušení mezinárodního práva. Británie už zpřísnila sankce, které byly proti Rusku zavedeny po jeho okupaci ukrajinského Krymu, EU se chystá k obdobnému opatření. V Česku odsoudily ruskou invazi na Ukrajinu nejen vládní strany, ale i opoziční ANO.

Vlajku jako výraz podpory Ukrajině vyvěsila na sídle Sněmovny také její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Obě parlamentní komory se tak připojily k dalším českým úřadům a institucím. Ukrajinská vlajka je spolu s českou také například před budovou generálního štábu české armády.