Senát podle Vystrčilovy zprávy během 30 schůzí projednal 178 zákonů, z nichž 120 schválil nebo umožnil jejich přijetí, 15 zamítl a 42 vrátil Sněmovně s úpravami. Dolní komora přehlasovala senátní veto v sedmi případech a u upravených zákonů prosadila svou verzi v 17 případech a ve dvou o zákonu nerozhodla. Senát tak podle Vystrčila prosadil svůj názor u 31 zákonů z 57, které vrátil Sněmovně jako opravené nebo zamítnuté.

Horní komora podle jejího předsedy prokázala odvahu při ochraně stability parlamentní demokracie, ústavy, svobody a demokracie. Jako příklad uvedl úspěšnou žádost o ústavní přezkoumání opětovně vyhlášeného stavu nouze vládou Andreje Babiše (ANO) poté, co jeho prodloužení Sněmovna zamítla. Vystrčil připomenul také kroky týkající se zjištění schopnosti Miloše Zemana zastávat prezidentský úřad a chodu prezidentské kanceláře v době, kdy musela být současná hlava státu loni na podzim hospitalizována.

Senát se podle jeho předsedy také zhostil své role hodnotové, které se projevila tlakem na dodržování lidských práv v Bělorusku, nebo aktivitami proti ruské agresi vůči Ukrajině nebo podporou Tchaj-wanu navzdory nátlaku pevninské Číny. "Svoboda a demokracie je předpokladem spokojeného života, ne naopak," uvedl Vystrčil. Odměnou za přijetí materiálního úplatku je poroba a závislost, podotkl.

Vystrčil by si přál, aby i v nadcházejícím funkčním období se Senát nestal populistou, někým, kdo neustále mění své názory. "Věřím, že atmosféra Senátu bude natolik silná, že bude pokračovat v charakteru jednání jako doposud," dodal předseda horní komory.

Vystrčila bude do znovuzvolení do čela Senátu, které se plánuje na 2. listopadu, zastupovat místopředsedkyně horní komory Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Jako jediná z vedení Senátu nemusela letos senátorský mandát obhajovat.

reklama