Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senát posunul nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů k prezidentovi

Senát ČR
Senát ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Senát ve středu na návrh zákonodárců ODS a TOP 09 rozhodl, že nebude projednávat nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů a umožní tak jejich přijetí. Senátoři vyřadili novelu občanského zákoníku z programu navzdory odporu lidovců. 

Pro vyřazení příslušné novely bylo 47 přítomných senátorů. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel, a to konkrétně po uplynutí měsíční lhůty na projednání zákona v Senátu, která vyprší ve čtvrtek. Pavel dal už na konci února najevo, že úpravu pravidel podpoří.

"Uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva a nevidím důvod pro omezení práv na základě sexuální orientace. Věřím, že jsme tolerantní společnost a tato práva co nejdříve narovnáme. Na tomto mém postoji se nic nemění," napsal prezident na síti X.

Novela občanského zákoníku, která má začít platit od příštího roku, umožní stejnopohlavním partnerům uzavírat partnerství s většinou práv manželů. Registrovaní partneři dnes nemají společné jmění a po smrti partnera či partnerky ani nárok na vdovecký či vdovský důchod.

Osvojení dítěte bude možné pouze v případě, že biologickým rodičem je jeden z partnerů. O přiosvojení adoptovaného potomka druhým z partnerů budou rozhodovat soudy. 

V Česku existuje od roku 2006 institut registrovaného partnerství pro stejnopohlavní páry, ovšem ty nemají zajištěny stejná práva jako manželé. Zajistit jim je má právě projednávaná novela občanského zákoníku. Konkrétně jde o vznik společného jmění, nárok na vdovský či vdovecký důchod, práva a povinnosti k vychovávaným dětem nebo přístup k náhradní rodinné péči. 

Témata:  Senát Parlamentu České republiky homosexuálové

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy