Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senátoři navrhli úlevu pro řidiče z řad pacientů s vývodem

Senát ČR
Senát ČR
Foto: Senat.cz **www.senat.cz**

Řidiči z řad stomiků, tedy lidí s umělými střevními a močovými vývody, by podle návrhu dvou senátorů měli mít na silnici stejná práva jako tělesně postižení. Senátoři Marek Hilšer a Jan Holásek z klubu Starostů kvůli tomu navrhli změnit zákon o silničním provozu. Senát se jejich novelou začne zabývat na říjnové schůzi.

Novela by se týkala osob, které mají ze zákona nárok na tzv. Stoma kartu. Karta osobám se stomickým postižením podle senátorů neposkytuje žádný nárok na dávky nebo příspěvky, pouze zajišťuje možnost urgentního vyhledání toalety.

Stomici by podle předlohy měli získat právo využít parkovací stání vyhrazené pro osoby se zdravotním postižením nebo zastavit vozidlo na zákazu stání. Využít by ho měli v situacích, když by museli řešit výměnu stomického pytlíku, případně znečištění jeho okolí.

"Podobně jako je řidičům zapovězena manipulace s telefonním přístrojem nebo jiným hovorovým či záznamovým zařízením za jízdy z důvodu snížení koncentrace, výše uvedená situace je z tohoto pohledu ještě nebezpečnější a je tedy žádoucí, aby tato situace trvala pokud možno co nejkratší dobu," uvedli senátoři.

V Česku podle tvůrců novely žije přibližně 8000 lidí se stomií, z toho dva až tři tisíce lidí s trvalým stomickým postižením.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky zdravotně postižení

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2026 20:06

3. dubna 2026 19:34

Ceny Anděl představily vystupující napříč žánry i generacemi

S blížícím se datem konání 35. ročníku Cen Anděl Coca-Cola odhalují pořadatelé kompletní složení letošních vystupujících. Na pódiu pražského Výstaviště se 11. dubna představí nominovaní napříč žánry i věkovými kategoriemi – od Michala Prokopa a Framus Five, přes Lenny s Unique Quartetem, po Annet X nebo trio GUFRAU s Victorem Kalem a Rohonym. Večerem v hlavním vysílacím čase na ČT1 provedou Libor Bouček a Martin „Mikýř” Mikyska.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Petr Macinka přichází na zasedání nové vlády

Hnutí Duha hrozí kvůli nařčení z terorismu právními kroky

Představitelé českých ekologických organizací čelí v posledních dnech bezprecedentním výrokům ze strany vládních činitelů. Zelený kruh, zastřešující asociace ekologických spolků, se ostře ohradil proti jednání vládního zmocněnce Filipa Turka a místopředsedy vlády Petra Macinky. Podle ekologů tito politici zneužívají své postavení k zastrašování a používají rétoriku, která do demokratického právního státu nepatří.