Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud: Novotný nespáchal trestný čin vyzývání k vraždě

Novotný, Pavel
Novotný, Pavel
Foto: Facebook

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes rozhodl, že starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin podněcování vraždy poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM). Novotný však mohl spáchat přestupek, a případ tak bude řešit pražský magistrát. Rozhodnutí není pravomocné, státní zastupitelství si podalo stížnost, uvedl dnes server iDNES.cz.

Novotný čelil obžalobě za to, že loni v květnu na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky visel. Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na okupované území zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

"Soud nemá za to, že výroky (Novotného) mohly vést k závažným následkům, neboť šlo zjevně o provokativní výroky, jejichž nepřiměřený charakter by měl být, pokud jde o ochranu osoby poškozeného (Ondráčka) řešen zejména prostředky civilního a správního práva, ale nikoliv prostředky práva trestního... .Jednání obviněného dle názoru soudu nenaplňuje znaky skutkové podstaty žalovaného trestného činu ani jiného trestného činu uvedeného v trestním zákoníku," citoval server z usnesení soudu.

Na začátku letošního roku byl Novotný podle serveru Deník N pravomocně odsouzen za vyhrožování smrtí podnikateli Markovi Vítovi. Soud mu uložil pokutu 66.600 korun. Policie se Novotného výroky začala zabývat letos v létě také kvůli výrokům na adresu někdejšího policejního prezidenta Stanislava Novotného, který jej v ruské televizi označil za blázna, neúspěšného novináře a člena "pražské kavárny". Starosta Novotný svého jmenovce označil za šmejda a vlastizrádce.

Témata:  Pavel Novotný

Aktuálně se děje

14. července 2024 19:37

Nové detaily z vyšetřování atentátu na Trumpa: FBI řeší motiv, zbraň i nález výbušnin

Střelec Thomas M. Crooks, který se v sobotu pokusil zastřelit bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, zřejmě použil zbraň patřící svému otci. Zahraničním médiím už se podařilo kontaktovat i zástupce školy, kterou útočník absolvoval, či jeho současného zaměstnavatele. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy