reklama

Rozjet výstavbu má podle programu rozložení investic mezi stát i soukromé investory, snížení DPH na výstavbu a rekonstrukce, možnost bezúročných půjček státu, které mají zahrnout i bonusy za narozené děti, a také nabídka typizovaných projektů. Ty by měly vzejít z architektonických soutěží a obcím či družstvům nabídnout návrhy s už hotovými posudky, například hasičů či statiků, uvedl Kupka na tiskové konferenci.

S už připravenými projekty budou moct obce rychle začít s výstavbou. Posílení role samospráv slibuje Spolu v oblasti územního řízení i nájemního bydlení, přičemž stát by jim měl přispívat půjčkami na nájemní bytové domy pro seniory či pro zdravotně postižené.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Petra Hladíka nechce Spolu nikoho nediskriminovat, rovnoměrně podporovat vlastnické, nájemní i družstevní bydlení. Řešit chce i první bydlení, a to bezúročnými půjčkami na deset procent hypotéky. Z ní by pak bylo možné odečítat bonusy za první, druhé a třetí dítě. Jako příklad Hladík uvedl desetimilionovou hypotéku, u které by mohla půjčka činit milion, přičemž po narození tří dětí by stát mohl celou částku, kterou půjčil, rodině odpustit.

V případě vlastnického bydlení Spolu podle místopředsedy TOP 09 Lukáše Otyse odmítá vyšší zdanění nemovitostí. Naopak chce zkrátit odpisové období pro nového byty a snížit DPH na výstavbu nových bytů i rekonstrukce.

Současně koalice plánuje investice do infrastruktury a podporou výstavby v brownfieldech.

Nedostupnost bydlení označují za jeden z největších problémů lídři většiny stran. Premiér Andrej Babiš (ANO) slibuje, že metr nového bytu v Česku bude stát 16.000 korun. Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června přitom meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118.480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta.

reklama