Kvůli vysoké škodě za to v případě odsouzení hrozí až dvanáctiletý trest vězení. Je to poprvé, kdy se takto vysoce postavený důstojník českých zpravodajských služeb bude zodpovídat před trestním soudem, píše server. Blahut byl náměstkem ÚZSI od září 2014, na funkci rezignoval v lednu 2018.

"Dne 19. května byla podána u Městského soudu v Praze obžaloba na jednu osobu pro zločiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby, a to v souvislosti s činností stíhané osoby v Úřadu pro zahraniční styky a informace," cituje server dozorového žalobce z Vrchního státního zastupitelství Marka Bodláka.

Bývalý zástupce ředitele je obviněný kvůli tomu, že údajně fiktivně nakoupil sledovací zařízení, čímž tajná služba mohla přijít o 200 milionů korun. Podle dřívějších informací týdeníku Respekt se obvinění týká nákupu šesti speciálních odposlouchávacích přístrojů Agáta. Respekt uvedl, že nákup provázela řada podezřelých okolností, nepodařilo se prý například prokázat, že je rozvědka či ministerstvo měly vůbec fyzicky k dispozici nebo že je úřad někam poslal.

Blahut s obviněním nesouhlasí, jeho stížnost ale Nejvyšší státní zastupitelství podle serveru Aktuálně.cz loni v březnu zamítlo.