Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět zasáhla nejsilnější geomagnetická bouře za 20 let. Polární záře byla viditelná i v Česku

Polární záře
Polární záře
Foto: Pixabay

Podle americké agentury pro oceán a atmosféru (NOAA) se v pátek na Zemi objevila nejsilnější geomagnetická bouře od roku 2003. Na řadě míst světa včetně Česka tak byla pozorovatelná polární záře.

Tento jev způsobila solární erupce a vedla k výskytu polárních září na různých místech planety, včetně Česka. NOAA vydala varování před možnými přerušeními v systémech satelitní navigace a elektřiny.

Bouře, která bude pokračovat do neděle, může mít negativní dopady na technologie, většinu lidí na Zemi ale přímo neovlivní.

Polární záře, známá také jako aurora borealis na severní polokouli a aurora australis na jižní polokouli, je přírodní jev způsobený interakcí slunečního větru s magnetosférou Země. Sluneční vítr je proud nabitých částic unášených ze Slunce do vesmíru.

Když tyto částice vstupují do magnetosféry Země, interagují s atomovými částicemi v atmosféře, což vyvolává emisi světla různých barev. Polární záře se obvykle pozorují ve vyšších zeměpisných šířkách, blíže k magnetickým pólům, ale během silných geomagnetických bouří mohou být viditelné i ve více jižních nebo severních oblastech.

Tyto záře mají obvykle podobu mihotajících se barevných sloupů nebo oblaků na obloze. Jsou jedním z nejvýraznějších a nejkrásnějších astronomických jevů, které lze pozorovat na Zemi. 

Témata:  polární záře

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy