Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turek u prezidenta neobstál. Pavel věří, že mu premiér navrhne někoho jiného

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025) Fotogalerie +24
Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)
Foto: Cyril Popek / INCORP images

Výhrady prezidenta Petra Pavla k vládnímu angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé) trvají. Uvedl to Pražský hrad po pondělním jednání obou politiků. Prezident doporučil premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby Turka na ministra nenavrhoval. Pavel dal najevo, že je jinak připraven poslance nejmenovat členem vlády. 

Hrad zdůraznil, že pondělní jednání se konalo na žádost Turka, který přednesl své argumenty a postoje k otázkám, které jsou v souvislosti s jeho osobou předmětem veřejné debaty. "Předložená vysvětlení prezidenta nepřesvědčila a jeho výhrady k případné nominaci Filipa Turka na ministra přetrvávají," uvedla prezidentská kancelář. 

Pavel podle spolupracovníků vychází z ústavy a rozhodnutí Ústavního soudu. "Intenzita a rozsah problematických výroků a činů Filipa Turka opakovaně vyvolávají pochybnosti o jeho loajalitě k hodnotovému řádu vymezeného Ústavou ČR. Není přitom rozhodující, zda mu byly jednotlivé výroky a činy zpochybňující ústavní hodnoty prokázány, ale to, zda na ně tímto způsobem nahlíží významná část veřejnosti," sdělil Pražský hrad.

Hlava státu má výhrady například k tomu, že Turek slovy i činy vytváří u veřejnosti přesvědčení, že bagatelizuje nacistické Německo. Podle Pavla tak zpochybňuje respekt k ústavou definovaným neměnným hodnotám rovnosti a lidské důstojnosti. Dalšími činy dal najevo neúctu k hodnotám právního státu. 

"Prezident je hluboce přesvědčen, že člověk s tímto chováním a vystupováním nemůže být ministrem vlády ČR a předpokládá, že ho z těchto důvodů předseda vlády na ministra nenavrhne. Předseda vlády je povinen chránit ústavní hodnoty. Pokud by toto očekávání nenaplnil, je povinností prezidenta tuto roli naplnit. Byť to prezident považuje za zcela krajní a mimořádný krok, který prezident může použít v ojedinělých a vážných případech," dodala kancelář. 

Turek má podle přání Motoristů stanout v čele ministerstva životního prostředí, jehož vedením je zatím pověřen předseda zmíněné strany Petr Macinka. Ten je ve vládě ministrem zahraničí, kterým se původně měl stát Turek. 

Témata:  Filip Turek

Související

Aktuálně se děje

4. března 2026 5:00

Počasí: Teploty vstoupají až na 17 stupňů, v noci ale mrazy vydrží

Českou republiku čeká v nadcházejících dnech stabilní a postupně se oteplující počasí, které bude mít převážně jarní charakter.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Smartwings

Letadlo vypravené pro Čechy na Blízkém východě se vrátilo poloprázdné. Nedostali se přes hranice

Dvě letadla společnosti Smartwings, která vyslala skupina DER Touristik do ománského Maskatu, měla zajistit bezpečný návrat pro 377 českých turistů uváznutých ve Spojených arabských emirátech. Kvůli dramatickým průtahům na hranicích však jeden ze strojů odletěl do Prahy poloprázdný. Domů se tak v této vlně nedostalo 82 klientů cestovních kanceláří Fischer a Exim tours, kteří zůstali v Ománu.