reklama

Letošní maturanti podle Plagy nebudou muset skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka povinně, ale dobrovolně. Maturanti, kteří pomáhají kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas. Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru.

Termín státních maturitních testů se kvůli epidemii covidu-19 posune ze 3. až 7. května na 24. až 26. květen. Mimořádný termín pro maturanty, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, bude 7. až 9. července. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna.

Premiér Andrej Babiš (ANO) prosazoval možnost takzvané úřední maturity pro všechny podle průměru za celé studium. Ve středu navrhoval tři podoby maturit, a to klasickou, lehčí a úřední, následně ale od tohoto nápadu ustoupil. Plaga již dříve Babišovy představy o plošné úřední maturitě, proti niž se postavili i zástupci zaměstnavatelů a vysokých škol, odmítl jako bezdůvodnou devalvaci vzdělávání, podobně jako zástupci dalších stran.

Babiš by chtěl úřední podobu maturit projednat ve sněmovním školském výboru. Komunistický poslanec Ivo Pojezný to označil za zbytečné. Podle bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) by úřední maturity připadaly v úvahu pouze v případě, pokud by se upravenou podobu zkoušek kvůli zhoršené epidemické situace nepovedlo realizovat ani do června.

reklama