Peníze podle chargé d'affaires americké ambasády Michaela Dodmana mají vyjádřit solidaritu USA s Českou republikou a lidmi z Ukrajiny. "ČR svou podporou Ukrajině a Ukrajincům prchajícím před ruskou agresí nadále ukazuje svou iniciativu, odvahu a empatii," uvedl. Peníze budou určené na podporu aktivit Dětského fondu OSN, Mezinárodní organizace pro migraci, Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Světové zdravotnické organizace v Česku.

Spojené státy poskytly od počátku ruské invaze humanitární pomoc za více než 1,28 miliardy dolarů (přes 31 miliard korun) a mezi jednotlivými zeměmi jsou největšími dárci, uvedlo velvyslanectví. "Brutální útok Ruska proti Ukrajině vstupuje do pátého měsíce a my nadále vyzýváme Rusko, aby okamžitě ukončilo boje, usnadnilo přísun humanitární pomoci na Ukrajinu a umožnilo odchod těm, kdo chtějí utéct do bezpečí," uvedl v tiskové zprávě Blinken.

Česko dosud udělilo dočasnou ochranu více než 390.000 uprchlíků z Ukrajiny. "Oceňujeme naše spojence a partnery, kteří přijali válečné uprchlíky, a vítáme rozhodnutí EU prodloužit dočasný status ochrany ukrajinským občanům poskytnutím pracovních povolení, ubytování a dalších služeb," doplnil Blinken.