Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku se potvrdily stovky nových případů černého kašle

Nemocnice, ilustrační fotografie.
Nemocnice, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

V Česku během uplynulého týdne přibylo dalších 1494 nových případů černého kašle, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí. Celkem se od začátku letošního roku potvrdilo téměř 7900 případů onemocnění. 

Podle ústavu se onemocnění vyskytuje ve všech věkových skupinách, medián věku nemocných je 24 let a stále se snižuje. 119 případů se potvrdilo u dětí do jednoho roku. Nejvíce případů a nejvyšší nemocnost je ve věkové skupině 15 až 19 let. 

Nejvíce případů, konkrétně přes 1000, hlásí Jihočeský (1 177x) a Středočeský kraj (1 140x). Nejvyšší nemocnost připadá kromě Jihočeského na Pardubický kraj a na Vysočinu. 

"Z celkového počtu 7 888 případů hlášených v roce 2024 bylo 5 808 osob očkováno, neočkováno 620 osob a status o očkování neznámý u 1 460 osob," uvedl ústav. Potvrzena jsou dosud tři úmrtí osob nakažených černým kašlem. 

Černý kašel nebo také pertuse je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech.

Příznaky se zprvu podobají běžnému nachlazení, jde o kýchání, rýmu či horečku. Slabý kašel časem nabývá na závažnosti, záchvaty jsou intenzivnější. Nakažený vykašlává hustý průhledný hlen, často to doprovází zvracení. 

Nejzávažnější formy nemoci postihují malé děti, u nichž se mohou projevit vážné komplikace. Zahrnují zápal plic a encefalopatii (onemocnění mozku), může dojít až k úmrtí. U dospělých či dospívajících se mohou vyskytnout krátkodobá neschopnost dýchat, zlomená žebra, výhřez konečníku a kýla.

Témata:  nemoci nemocnice

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.