reklama

Ověřit platnost je možné na webu edalnice.cz, přes který bylo prodáno téměř 90 procent dálničních známek. Na webu lze také nastavit notifikace před koncem platnosti, či zakoupit novou známku. Dálniční známku lze pořídit také na pobočkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil nebo v samoobslužných kioscích v příhraničních oblastech.

Cena elektronické dálniční známky se pro letošek nijak nemění. Roční stojí 1500 korun, třicetidenní 440 korun a desetidenní 310 korun. Cena pro vozidla poháněná zemním plynem a biometanem je poloviční. Elektromobily jsou od dálničního poplatku osvobozeny.

Zda řidiči mají platnou elektronickou dálniční známku, kontrolují policisté a celníci. Za jízdu bez ní mohou na místě uložit pokutu až 5000 korun. Ve správním řízení může sankce dosáhnout až 20.000 korun.

"Za loňský rok hlídky služby dopravní policie projednaly na místě přes 34.500 takovýchto přestupků s celkovou výší pokut 32,4 milionu korun. Příslušnému správnímu orgánu Celní správy bylo oznámeno přes 200 přestupků. Oproti roku 2021 tedy bylo zjištěno zhruba o 14.800 přestupků více a na pokutách se loni oproti předloňsku vybralo o asi 13,4 milionu korun více," uvedl Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní policie.

V Česku se od začátku prosince 2021 do konce loňského listopadu prodalo 7,26 milionu elektronických dálničních známek v celkové hodnotě 5,77 miliardy korun. Počet prodaných známek se meziročně zvýšil o 26 procent z předchozích 5,75 milionu kusů, které měly hodnotu 5,19 miliardy korun. Nejvíce si loni motoristé kupovali kupony s desetidenní platností, zatímco předloni nejvíce upřednostňovali roční známku.