reklama

Při červencovém výbuchu munice při asanačních pracích utrpěli těžké zranění dva vojáci, jeden z nich později zemřel. Mlýnková se nevyjádřila k tomu, zda obviněný pyrotechnik při události utrpěl zranění.

Munice vybuchla v Chráněné krajinné oblasti Brdy na dopadové ploše Kolvín v bývalém výcvikovém prostoru, kde vojáci dělali hloubkový pyrotechnický průzkum. Těžké zranění tehdy utrpěli dva vojáci z 15. ženijního pluku v Bechyni, jeden z nich po dvou týdnech zemřel.

Vojenská policie se případem od počátku zabývala, trestní stíhání zahájila podle Mlýnkové 2. března. "Obvinění bylo sděleno pyrotechnikovi ve funkci hlavní pyrotechnik, provádějícímu sanaci ve vojenském újezdu Brdy. Jeho pochybení je spatřeno v neoprávněné manipulaci s municí v rozporu s pyrotechnickými předpisy," řekla mluvčí.

"Pyrotechnikovi, který měl tehdy asanační práce na starosti, je kladeno za vinu, že porušil předpisy při manipulaci s municí. Šlo o porušení důležité povinnosti vyplývající z jeho pracovního postavení,“ citují Novinky.cz dozorující rokycanskou státní zástupkyni.

Událost se stala loni 20. července krátce po 10:00. Prostor bývalé pěchotní střelnice Kolvín je veřejnosti trvale nepřístupný, umožněn je pouze průchod po značených zpevněných komunikacích a trasách. Podle loňského vyjádření české armády vojáci na bývalých dopadových plochách dělali hloubkový pyrotechnický průzkum.

Krajská mluvčí záchranné služby Mária Svobodová loni v den neštěstí uvedla, že jeden muž utrpěl devastující poranění končetin, druhý byl popálený na horní části těla. Vrtulníkem a sanitkou je záchranáři převezli do plzeňské fakultní nemocnice.

Bývalý vojenský prostor Brdy je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, armáda ho od roku 2012 do roku 2017 po povrchu čistila. Ženisté našli na území o rozloze téměř 13.000 hektarů asi 10.000 kusů nevybuchlé munice. Z velké části šlo o poválečnou dělostřeleckou, raketovou a tankovou munici. V roce 2019 začaly práce znovu, pyrotechnici se pustili do hloubkového průzkumu. V CHKO Brdy jsou stále veřejnosti nepřístupná místa. Trvale nepřístupné je posádkové cvičiště Jince. Cílové dopadové plochy Jordán, Tok, bývalá pěchotní střelnice Kolvín a Padrť jsou trvale nepřístupné s průchodem po značených zpevněných komunikacích a trasách.