reklama

Nové známky jsou v prodeji od loňského prosince na e-shopu edalnice.cz, dále na pobočkách pošty, čerpacích stanicích Euro Oil a v samoobslužných kioscích u hranic. Ročních kuponů motoristé k 5. červenci koupili 2,4 milionu, desetidenních zhruba 800.000 a měsíčních asi 200.000 kusů.

Celníci v polovině prázdnin opět plánují v souvislosti se zvýšeným provozem několikadenní kontrolní akci zaměřenou na dálniční známky, upozornil Cendis. Policisté podle svých statistik zjistili za letošní první pololetí 10.300 porušení pravidel pro zpoplatnění dálnic. Uložili za ně pokuty za víc než 9,5 milionu korun, 159 přestupků oznámili do správního řízení. Za jízdu bez dálniční známky může řidič na místě dostat pokutu až 5000 korun, ve správním řízení až 20.000 Kč.

Možnost nákupu známky přes internet podle Cendisu vede některé motoristy k tomu, že zkoušejí jet po dálnici bez zaplacení a kupon si pořídit, až když před sebou uvidí hlídku policistů nebo celníků. Jízdu bez známky navázané na poznávací značku auta ale většinou odhalí mýtná brána. "Systém zaznamená přesně na vteřinu dobu nákupu. Pro naše hlídky je pak snadné vyhodnotit, zda motorista byl na zpoplatněné komunikaci s platnou známkou nebo nikoliv," uvedl Michal Hodboď z ředitelství dopravní policie.

Díky spárování elektronických vinět s poznávacími značkami se dálniční známky už nemusí lepit na přední sklo vozidla. Novinkou proti starým papírovým známkám je také klouzavá platnost nových ročních vinět. Řidiči si mohou nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. U papírových kuponů platila roční známka celkem 14 měsíců, výhradně však od prosince předcházejícího roku do konce ledna roku následujícího. Ceny známek se nezměnily, roční stojí 1500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní je za 310 korun.