reklama

"Podezřelí ve spolupachatelství hrubě uráželi a dehonestovali dalšího poškozeného v místě jeho bydliště. Toto jednání si dokumentovali a následně šířili po sociální síti," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk začátkem roku, když informoval o zahájeném trestním stíhání.

Tušl, kterého některá média označují za známou postavu tuzemské dezinformační scény, podle kriminalistů Kubka pronásledoval a omezoval v běžném způsobu života. Jedním z motivů jeho jednání bylo získávání finančních darů od podporovatelů. Tušl odmítl obvinění, že lékaře pronásledoval. Tvrdil, že mu jen chtěl klást otázky například o povinném očkování proti covidu.

Tušl natáčel videa, ve kterých nadává zdravotníkům v očkovacích centrech nebo pronásledoval u jejich bytů Kubka nebo imunologa Václava Hořejšího. Videa pak zveřejňoval na internetu a od svých fanoušků a sledujících vybíral dary.

Začátkem srpna Obvodní soud pro Prahu 1 poslal do vazby Tušla a Tomáše Čermáka. Policie dvojici obvinila z hanobení národa, rasy, etnické skupiny a jiné skupiny a z podněcování nenávisti vůči skupině osob. Důvodem je video, ve kterém Tušl a Čermák vyzvali k protidemonstraci ke shromáždění Ukrajinců v Praze na Václavském náměstí 24. srpna.