Případy prvního oddělení, které léta vedl, se nechali inspirovat tvůrci stejnojmenného seriálu České televize.

Markovič se narodil 16. listopadu 1942 v Boleradicích na jižní Moravě. K policii nastoupil v roce 1964, o dva roky později se dostal na oddělení vyšetřování. Od ledna 1977 nastoupil na odbor vyšetřování hlavního města Prahy, v roce 1986 začal řídit jedno ze dvou tehdejších oddělení vražd. Do důchodu odešel v roce 1999.

Jeden z nejznámějších českých kriminalistů vyšetřoval případ Jiřího Straky, který v 16 letech před spartakiádou v roce 1985 zavraždil v hlavním městě tři ženy, dvě se zavraždit pokusil a pět jich znásilnil. "Pro něj bylo zabití člověka jako zamáčknutí mouchy," řekl Markovič ČTK v roce 2016.

Městský soud v Praze Straku v prosinci 1985 odsoudil jako mladistvého k deseti letům odnětí svobody. Před soud Markovič dostal i Hojera, který na přelomu 70. a 80. let brutálně zavraždil pět žen, dopustil se řady znásilnění, a dokonce i kanibalismu. Dostal za to trest smrti.

O svých nejznámějších případech napsal Markovič s Viktorinem Šulcem knihu Lovec přízraků s podtitulem Vraždy, které šokovaly republiku. Na svou práci při vyšetřování nejzávažnějších zločinů vzpomínal také v knize Kriminalista Jiří Markovič - legenda pražské mordparty deviantům na stopě.