"Zprávu o úmrtí armádního generála Karla Pezla jsem přijal se zármutkem. Díky němu získala armáda v 90. letech velký respekt," uvedl na twitteru náčelník generálního štábu Karel Řehka. "Jako náčelník generálního štábu se zasloužil o naše dobré jméno doma i v zahraničí. Upřímnou soustrast rodině a blízkým," doplnil. Podle Cyprisové nebyla armáda požádána o organizaci pohřbu s vojenskými poctami.

Domažlický rodák Pezl se stal vojákem z povolání v roce 1948, později působil v různých štábních funkcích. V roce 1971 jej z armády z politických důvodů propustili. Po sametové revoluci se stal poradcem a posléze i náměstkem ministra obrany.

V hodnosti generálporučíka nastoupil 1. května 1991 do funkce náčelníka Generálního štábu Československé armády, kterým byl až do rozdělení federace na konci roku 1992. Od ledna do června 1993 působil jako první náčelník Generálního štábu Armády České republiky, v únoru 1993 byl povýšen do hodnosti generálplukovníka. Od července 1993 byl poradcem prezidenta Václava Havla, který jej v září 1993 povýšil do hodnosti armádního generála. V roce 2002 převzal cenu Jaroslava Jandy za významný přínos k české bezpečnostní politice. V roce 2017 mu prezident Miloš Zeman propůjčil Řád bílého lva.