Stránský se narodil 6. ledna 1928 v obci Semiduby v rodině Volyňských Čechů. V pouhých 16 letech, se stal jedním z nejmladších průzkumníků 1. československého armádního sboru, který vznikl v tehdejším Sovětském svazu.

"Při odvodu si přidal pár let navíc, aby mohl jít bojovat i se svým tatínkem Alexanderem. Ten je bohužel od bojů na Dukle stále nezvěstný," uvádí Klůc na svém facebookovém účtu.

Po válce se Stránský usadil ve Strupčicích na Chomutovsku, kam za ním přijel z rodné Volyně i zbytek rodiny. Po celý svůj život pracoval v zemědělství.

Kromě Stránského zemřel o tomto víkendu i další válečný veterán, poslední žijící český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček. Byl držitelem mnoha vyznamenání, blahopřejný dopis mu ke 100. narozeninám poslal i britský král Karel III.

Česká republika měla podle informací pražského Komunitního centra pro válečné veterány loni v listopadu stále přes 100 veteránů bojů z druhé světové války, s rostoucím věkem postupem času rychle ubývají.

reklama