reklama

Loutku Hurvínka jako osobitou variantu Spejbla vytvořil řezbář Gustav Nosek jako překvapení pro profesora Josefa Skupu. Hurvínek se na scéně poprvé objevil 2. května 1926 v přídavku večerního představení Rudolfa Nešvery Počestný dům v Loutkovém divadle Feriálních osad v Plzni. Hry s dialogem Spejbla s Hurvínkem si rychle našly zástupy fanoušků a dvojice se začala objevovat v rozhlase, na deskách i v knihách. V roce 1930 se Josef Skupa rozhodl přestavět divadlo na první českou profesionální loutkovou scénu, a tak vzniklo Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Skupu v roce 1954 začal alternovat Miloš Kirschner, který i nadále pokračoval v tradici, že Spejbla a Hurvínka mluví vždy stejný herec. Po Skupově smrti Kirschner nastudoval obě role v řadě cizích jazyků, aby jejich neotřelý humor představil i do zahraničí. Od roku 1982 se třetím "tátou" Spejbla a Hurvínka stal Martin Klásek.

 

Zdroj: YouTube
Koncert v pražském Foru Karlín bude na počest nejmenšího Čecha Hurvínka, ale i toho největšího Čecha a tím byl Karel IV. i on letos slaví své jubileum. ,,Protagonisty večera tak budou nejen oslavenec s panem Spejblem, Máničkou, bábinkou a psem Žerykem. Část výtěžku ze vstupného chceme prostřednictvím magistrátu věnovat na výrobu nových zvonů pro kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově. Zvony jsou určeny jako dar k 700. výročí narození Karla IV.," řekla České tiskové kanceláři mluvčí Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová.

Dále pak Kirschnerová dodává: ,,V květnu a červnu otevřeme ve výstavních prostorách Staroměstské radnice Hurvínkovu retrospektivní výstavu. Souběžně bude zahájena další expozice, tentokrát zacílená na dětské návštěvníky, v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Rozšířená verze bude instalována v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci, a to od 25. listopadu. Potrvá do konce února 2017." 

Ke gratulantům se kromě vokálního souboru 4TET přidá také vydavatelství Supraphon, které chystá reediční CD Hurvínek na dvoře lucemburském.

Loading...
reklama