Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

J.A.R. a Mirai mají nejvíce nominací na Cenu Anděl

Koncert, ilustrační foto
Koncert, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Ceny Anděl za nejlepší hudební počiny uplynulého roku se budou udělovat 20. března v pražském Foru Karlín. Nejvíce nominací mají shodně po čtyřech skupiny J.A.R. a Mirai.

Obě kapely uspěly v kategoriích album, skupina a skladba roku, J.A.R. přidali nominaci za videoklip Zhublas a Mirai jako objev roku. Tři nominace, z toho jednu za společný duet s Ewou Farnou, získal zpěvák David Stypka.

V nominacích se dále objevují jména jako Michal Hrůza, Kapitán Demo, Barbora Poláková nebo písničkář Pokáč. Ceny budou uděleny v kategoriích Album, Skladba, Skupina, Sólový interpret a interpretka, Objev, Videoklip, Folk, Jazz, Elektronika, Alternativa a Síň slávy.

Zatímco v kontroverzně přijímané anketě Český slavík o vítězích rozhoduje veřejnost, o nominovaných na Ceny Anděl rozhodla nově ustavená Česká hudební akademie. V ní jsou zastoupeni odborníci z celého spektra hudební branže z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla. Stejná akademie ve druhém kole určí i vítěze. Na Ceny Anděl může být nominován pouze interpret, který v předchozím roce vydal album. Výjimkou je Síň slávy.

"Jestliže loňský restart trochu komorních Andělů bereme jako nultý ročník, tak teď nás čeká ročník jedna. Od září jsme připravovali řadu změn v pravidlech a samotném hlasování. Důležitou změnou je zařazení nově vytvořených čtyř žánrových cen přímo do hlavní ceny. Teď se budeme snažit připravit atraktivní televizní podobu předávání cen," řekl ČTK předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.

"Snažili jsme se Anděly přiblížit současnému hudebnímu vnímání, vtáhnout do rozhodování o podobě cen i jejích držitelích samotné muzikanty. A v nominacích se skutečně objevuje i řada nových jmen, o kterých bylo loni slyšet v tuzemském hlavním proudu i mimo něj," dodal Vedral.

Témata:  Ceny Anděl hudba kultura

Aktuálně se děje

8:29

Miroslav Donutil upozornil na chybu v legendárním filmu Pelíšky

Udělat něco naprosto bezchybně není jednoduché. Vzhledem k neutuchající popularitě Pelíšků by člověk řekl, že tvůrcům legendární komedie se to povedlo. Sami herci ale vědí, že některé scény provázely menší či větší přešlapy. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Proměna hlavního diskusního pořadu Nedělní debata, který od 30. srpna propojí přímý politický souboj na ČT1 s odbornou analytickou částí na ČT24. Moderování se ujmou Jana Peroutková, Lukáš Dolanský, Jiří Václavek a Daniel Takáč

Čtyři moderátoři místo Moravce, návrat StarDance. Česká televize zveřejnila podzimní program

Česká televize vstupuje do nadcházející podzimní sezóny s pestrou nabídkou, která osloví milovníky kvalitní hrané tvorby, zábavy i vrcholového sportu. Vedení Kavčích hor na tiskové konferenci uvedlo, že staví nadcházející programové schéma na rozmanitosti a prvotřídním zpracování, přičemž cílem je nabídnout divákům nejsilnější výběr původní české produkce za poslední léta napříč všemi kanály.