reklama

Diskografie Karla Gotta je opravdu úctyhodná. Během své kariéry vyprodukoval zhruba 300 alb, včetně singlů, záznamů živých vystoupení, kompilací a zahraničních desek. Tím ale ohromující čísla nekončí.

Během 60 let trvající kariéry Karel Gott nazpíval neuvěřitelnou tisícovku písní. To je minimální odhad, ty nejvyšší tvrdí, že se podílel až na dvou tisících písních. A to už opravdu neuvěřitelné číslo!

Karel Gott - Trezor (2:23) | zdroj: YouTube

U čísel ale ještě chvíli zůstaneme. Od roku 1965 se prodalo 50 milionů desek Karla Gotta, což z něj dělá kromě nejproduktivnějšího i nejúspěšnějšího českého interpreta. 

Co stojí za jeho slavnými hity?

Asi byste jen těžko našli někoho, kdo někdy slyšel všechny Gottovy písně. Naopak zřejmě nikdy nenarazíte na člověka, který nikdy neslyšel žádný jeho hit. Doprovází nás už jednu celou generaci, mnoho z nich se objevilo v televizi, přezpívala je řada jiných interpretů, a není tajemstvím, že spoustu písní a alb Gott přezpíval do mnoha světových jazyků.

Paradoxem je, že on sám téměř žádnou píseň nenapsal a nesložil. Jednou z mála, na kterých se podílel, je zřejmě nejznámější Gottův song Trezor (1964). Kromě něj za písní stojí Ladislav Štaidl a text napsal Rostislav Černý.

Karel Gott - Lady Carneval (4:18) | zdroj: YouTube

Trezor se o titul nejslavnější Gottovy písně může poprat s jinou, a sice Lady Carneval (1968). Hudbu k ní složil Karel Svoboda a text Jiří Štaidl. Málokdo ale ví, že jde o jeho nejznámější píseň na světě. Byla totiž přeložena a přezpívána v šestatřiceti jazykových mutacích.

Velmi populární písní je také Kávu si osladím (1972). Na ní se podíleli oba bratři Štaidlovi, Ladislav se postaral o hudbu a Jiří o text. Gott má na kontě ale i mnoho hitů, které nejsou slavné pouze u nás, nýbrž i v Německu, kam byly přezpívány, například Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (1973) nebo Včelka Mája (1976).

Další z jeho slavných písní ve skutečnosti vůbec nejsou jeho. Stokrát chválím čas (1979) je převzatá píseň Sometimes We Touch od kanadského zpěváka Daniela Hilla. Když milenky pláčou (1982) původně nazpíval americký zpěvák John Denver pod názvem Annie’s Song. 

A zřejmě nejznámější Gottův cover, píseň Být stále mlád, kterou původně nazpívali Alphaville pod názvem Forever Young, nepřezpíval zpěvák poprvé. Už dříve ji vydal v němčině, ve spolupráci s Bushidem, pod názvem Für Immer Jung.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama