Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Znojemské vinobraní 2024: Znojmo kultovní akci kvůli počasí zrušilo

Znojemské historické vinobraní
Znojemské historické vinobraní
Foto: Jiří Eisenbruk

Jubilejní 40. ročník Znojemského historického vinobraní se přesouvá na rok 2025. Důvodem je varování Českého hydrometeorologického úřadu před extrémními dešti a možnými povodněmi. 

Starosta Znojma František Koudela na webu města uvedl: „Bylo to těžké rozhodnutí, ale považujeme ho za správné. Na základě aktuálních předpovědí a po konzultaci s meteorology a bezpečnostními složkami jsme se rozhodli vinobraní přesunout. Na prvním místě je pro nás bezpečnost obyvatel a návštěvníků, a bylo by nezodpovědné pořádat akci za každou cenu.“

Ředitel Znojemské Besedy Karel Semotam dodal, že i přes připravená opatření nelze zaručit, že všechny programové body budou realizovány. Rizika spojená s deštěm, jako jsou mobilní stavby, podia a kulisy, jsou vysoká.

Deštivé počasí může způsobit problémy s kotvením nebo dokonce zhroucení těchto struktur. Dále by průvod s přibližně 500 dobovými postavami, desítkami koní a dalšími zvířaty nemohl bezpečně projít městem. Déšť rovněž komplikuje práci stánkových prodejců.

Semotam vysvětlil, že rozhodování bylo náročné. „Zvažovali jsme všechna rizika s naším produkčním týmem, techniky a bezpečnostními složkami. S extrémní výstrahou musíme brát v úvahu, že záchranné složky budou potřebné i na jiných místech. Chceme být ohleduplní k všem,“ řekl. Předpovědi hlásí nepřetržitý déšť s úhrnem přes 120 mm za 24 hodin a silný vítr s nárazy od 55 do 90 km/h.

„V dnešním rozhodování převážila rozumná volba, bezpečnost a zodpovědnost. I když mě osobně mrzí, že jsme se nemohli na letošní 40. výročí vinobraní těšit, musíme oslavy odložit na příští rok,“ dodal Koudela.

Zakoupené vstupenky zůstanou v platnosti na příští rok. Ti, kteří je nevyužijí, mohou je vrátit prostřednictvím portálu Ticketstream. 

Témata:  Jihomoravský kraj Znojmo Znojemské vinobraní

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2025 10:31

Brucelóza na Kroměřížsku. Potvrdila se nemoc, která je přenosná i na člověka

Veterináře v Česku momentálně zaměstnává zejména ptačí chřipka, která se za poslední dny potvrdila hned na několika místech. Špatné zprávy ale přicházejí i z Kroměřížska, kde se u uhynulého zvířete potvrdila nemoc, která je potenciálně přenosná na člověka. Informoval o tom Český rozhlas. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Deep Purple

Deep Purple se vrací do Prahy

Jedna z nejvlivnějších rockových skupin historie, Deep Purple, se znovu představí pražskému publiku. Jejich koncert v O2 areně se uskuteční 7. října 2026. Kapela, která zásadně formovala hard rock a proslavila se nesmrtelnými hity jako „Smoke on the Water“ nebo „Highway Star“, slibuje, že nabídne průřez svou bohatou tvorbou napříč dekádami. Jako speciální host večer zahájí formace Jayler.