Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rekordně teplé počasí? Letošní léto přepsalo dějiny

Počasí v létě
Počasí v létě
Foto: Pixabay

Praha - Letošní léto v pražském Klementinu bylo nejteplejší v historii této nejstarší stanice v zemi, na níž se počasí nepřetržitě sleduje od roku 1775. Průměrná teplota 22,7 stupně Celsia je nejvyšší za uplynulých 244 let, uvedl Český hydrometeorologický ústav na svém informačním webu. Dosud bylo nejteplejší léto 2003 s průměrnou teplotou 22,4 stupně následované rokem 2015, kdy průměrná teplota během června, července a srpna dosáhla 22,3 stupně Celsia.

"Letošní léto tedy bylo v Praze-Klementinu rekordně teplé, mělo nejvyšší průměrnou teplotu za celých 244 let od začátku dostupných měření," konstatovali meteorologové. Meteorologické léto trvá od začátku června do konce srpna.

Tři nejteplejší léta za posledních 244 let byla v tomto století. Až na čtvrtém místě se umístilo léto roku 1834 s průměrnou teplotou 22,1 stupně, následují roky 1811 (22 stupňů), 1807 (21,8 stupně) a pak loňské léto 2017 s průměrnou teplotou 21,7 stupně Celsia.

Letošní rekordně horké léto následovalo po velmi teplém jaru, které bylo druhé nejteplejší od začátku měření v Klementinu. O prvenství ho připravily mrazy na začátku března.

Zatímco teploty měřené v klementinské stanici umístěné nedaleko Karlova mostu se mohou porovnávat s hodnotami sbíranými bez přerušení už od roku 1775, v rámci celé republiky se měsíční průměrné teploty sledují teprve od roku 1961.

Témata:  počasí léto teplotní rekordy

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 19:59

Bulharsko míří do eurozóny, proč jiné státy ne? Konvergenci přitom zvládly i země mimo EU

Bulharsko se chystá vstoupit do eurozóny a od příštího roku vymění své tradiční leva za euro. Podle ekonomů jde o logické vyústění letitého měnového výboru, který pevně svázal bulharskou měnu s eurem. Přijetí eura ale není pro všechny evropské státy samozřejmostí. Zatímco Velká Británie ještě před brexitem euro odmítala a dnes Švédsko, Česko, Maďarsko a Polsko jeho zavedení odkládají, jiné státy euro používají, přestože nejsou členy EU.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy