Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí v Česku: Kdy udeří první tropy?

Počasí v létě
Počasí v létě
Foto: Pixabay

Tropické léto se postupně blíží. První náznaky jsme mohli pozorovat už před pár týdny, během května si ale teplejší počasí vzalo pauzu. Kdy se opět vrátí slunečné dny a kdy se objeví první tropy?

Do konce května si moc velké naděje nedělejme. Teploty nanejvýš vystoupají na 20 stupňů a navíc se závěr měsíce neobejde bez dešťů. O poznání příjemněji ale bude v červnu. 

Hned první týden by totiž teploty měly vystoupat na 25 stupňů. Ke konci týdne se ale objeví bouřky , které přetrvají až do poloviny týdne dalšího.

Teploty kolem 25 stupňů se udrží i v polovině měsíce, opět se ale přiženou bouřky. V závěru měsíce pak teploty začnou růst až ke 30 stupňům.

Není ale příliš pravděpodobné, že by se první tropické dny objevily už během června. Začátek července ale není o nic pravděpodobnější, dlouhodobé předpovědi ukazují spíše na mírné ochlazení a bouřky.

Pravé tropické léto by mělo přijít spolu s oteplením, které dorazí v polovině července. Teploty by reálně mohly překročit 30 stupňů a objeví se i další vlna bouřek. Naopak dešťů si moc neužijeme ani během června, ani v červenci.

Témata:  počasí léto

Související

Aktuálně se děje

4:00

Letní počasí se vším všudy. O víkendu se ohřejeme, hrozí ale i další bouřky

Bouřlivé počasí se Česku nevyhne ani během prvního ryze červnového víkendu. Bouřky hrozí během soboty, která bude podle předpovědi teplejším z obou dní. Na Moravě může teplota vystoupat až na 26 °C. V neděli má být jen lehce přes dvacet. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

globální oteplování

Počasí se oteplí víc, než se čekalo. Jednu dobrou zprávu ale vědci mají

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.