Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Aktuální počasí: Meteorologové rozšířili výstrahu před bouřkami, hrozí i v pátek

Bouřka, ilustrační fotografie.
Bouřka, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Česko ve čtvrtek zasáhnou silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) rozšířil územní platnost výstrahy, přičemž pro část území zvýšil stupeň nebezpečí na vysoký. Zároveň varoval před povodňovými jevy v Beskydech. Bouřky navíc budou hrozit i v pátek. 

Bouřky dnes budou vznikat nejprve v Čechách a na Vysočině, odkud budou postupovat poměrně rychle k severovýchodu až východu. Může se jednat o jednotlivé buňky nebo i pás bouřek, uvedli meteorologové. 

"Pravděpodobné jsou kroupy i nad 2 cm, nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h), které v oblastech s podmáčeným terénem mohou způsobovat častější vyvracení stromů. Rizikové budou i intenzivní srážky s úhrny kolem 30 mm za krátkou dobu," zmínili na sociální síti X.

Srážky mohou zejména na na tocích odvodňujících Beskydy způsobit rychlý vzestup hladin. Podle ústavu nelze vyloučit překročení prvního a ojediněle i druhého stupně povodňové aktivity. 

Meteorologové rovnou varovali, že zejména v jihovýchodní polovině území se mohou bouřky vyskytovat i v pátek odpoledne a večer. Ty silné budou doprovázet kroupy, nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h) a přívalové srážky. 

Témata:  počasí bouřky ČHMÚ

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy