"V souvislosti s meteorologickou situací aktuálně evidujeme zvýšené množství mimořádných událostí. Nejvíce v kraji Plzeňském, Středočeském a Karlovarském. Jedná se zejména o odstranění popadaných stromů," uvedli večer hasiči na twitteru.

Nejsilněji bouřky zasáhly Plzeňský a Karlovarský kraj, hasiči evidovali desítky případů, hlavně popadaných stromů. Ve Františkových Lázních strom spadl na osobní auto a zranil jednoho člověka.

Pražští hasiči od 21:00 do 23:00 zasahovali u více než 60 událostí spojených s bouřkou a silnějším větrem. Bouře doprovázená prudkým větrem zhruba na půl hodiny omezila i provoz ruzyňského letiště. "Podle standardních postupů musíme kvůli bezpečnosti zaměstnanců i cestujících pozastavit činnosti na ploše. Cestující tak mohou čekat na nástup i výstup z letadla, následně pak na svá zavazadla," informovalo letiště na twitteru. Kolem 22:00 letiště obnovilo běžný provoz, tři lety musely přistát na jiném letišti.

Hasiči v Ústeckém kraji vyjížděli od 20:00 kvůli silné bouři ke 48 událostem, šlo o popadané stromy na silnice a železniční tratě. "Žádný pád stromu na objekt neevidujeme," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Milan Tabi. Hasiči zasahovali hlavně na Lounsku a Litoměřicku, k několika stromům vyjeli také na Děčínsko a Chomutovsko.

Hasiči v Libereckém kraji vyjeli při bouřce mezi 21:00 a 22:00 k osmi spadlým stromům, uvedli na twitteru. Šest jich bylo na Českolipsku a dva na Liberecku. Podle dat od meteorologů při bouřce byly v té době nejvydatnější srážky v kraji v Jizerských horách, napršelo tam až 17 litrů na metr čtvereční.

Kvůli popadaným stromům na koleje či trakční vedení se večer zastavil železniční provoz na několika hlavních i regionálních tratích hlavně v západních, středních a jižních Čechách. Z hlavních tratí vlaky nejezdily v úseku mezi Plzní a Chebem, Plzní a Klatovy nebo mezi pražskou Uhříněvsí a Strančicemi na koridoru do Benešova a Českých Budějovic.

Stanový tábor, ve kterém je v pražské Troji ubytovaná část uprchlíků z Ukrajiny, poškodila v noci na dnešek silná bouřka. Hasičům se ještě v noci však podařilo provoz tábora plně obnovit, informoval dnes ráno ČTK jejich mluvčí Martin Kavka. Kvůli silnému větru vyjížděli hasiči v Praze od pátečního večera k 75 zásahům.

Bouřka se silným větrem v noci na dnešek ve Středočeském kraji lámala stromy a strhávala střechy. V Lužné u Rakovníka hořel v pátek po 20:00 po úderu blesku dům, předběžný odhad škody je čtyři miliony korun. Hasiči v regionu měli od pátečních 21:00 do dnešního rána 333 výjezdů. Vyplývá to z informací mluvčího středočeských hasičů Jana Sýkory.

Bez proudu bylo ráno kvůli bouřce 14.000 míst, hlavně ve středních Čechách

V důsledku silných nočních bouřek bylo dnes ráno v Česku bez elektřiny přibližně 14.000 odběrných míst. Nejvíce poruch energetici evidují ve středních Čechách a Plzeňském kraji, informovala dnes ráno mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Distribuční firma EG.D na dotaz ČTK uvedla, že na svém distribučním území eviduje k dnešnímu ránu desítky míst bez proudu.

Bouřky provázené silným větrem zasáhly Česko v pátek večer. Kolem 23:00, kdy byla situace nejhorší, evidoval dispečink společnosti ČEZ Distribuce kolem 158.000 zákazníků bez proudu. Na linkách vysokého napětí bylo v té době kolem 130 poruch.

Nejvíce odběratelů bez proudu, kolem 74.000, bylo hodinu před půlnocí ve Středočeském kraji. V Královéhradeckém kraji se bez elektřiny muselo ve stejnou dobu obejít 34.000 domácností. V Plzeňském kraji bylo odřiznuto od dodávek 16.000 odběratelů. V Karlovarském kraji a na Vysočině to bylo shodně zhruba 5000. "Další kraje byly zasaženy okrajově a evidovali jsme zde stovky domácností bez elektřiny," doplnila Holingerová.

Dnes kolem 09:00 evidoval dispečink ČEZ na svém distribučním území celkem pět desítek poruch na vedení vysokého napětí a další desítky poruch na nízkém napětí. Celkem tak bylo bez proudu kolem 14.000 odběrných míst. Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení.