Zhruba 100 ze 160 stanic, kde se provádí teplotní měření po dobu 30 let a více, zaznamenalo nejvyšší teplotní maxima pro 15. červenec. Zvlášť významným je Bolevecký rekord, který zaznamenal nový celorepublikový rekord pro dnešní den, uvedla Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pro České noviny.

Horké a suché počasí přišlo do Česka s prouděním teplého vzduchu od jihozápadu, které je spojeno s tlakovou výší Kerberos nad Středomořím. Nejvyšší teplotní rekordy dnes byly dosaženy zejména v Čechách, především v severozápadních, středních a západních oblastech, zatímco na Moravě byly rekordy nižší, uvedla Odstrčilová.

V neděli by se měla teplota pohybovat mezi 27 až 32 stupni, na jihovýchodě dokonce až 35 stupňů. V neděli se také očekávají místy přeháňky a bouřky. Kvůli suchu a vysokým teplotám roste i riziko vzniku požárů.

"Zejména v neděli 16.7. tedy doporučujeme při jasném nebo skoro jasném počasí omezit pobyt na přímém slunci zejména mezi 11. a 15. hodinou letního času, používat lehké oblečení, pokrývku hlavy, sluneční brýle a nechráněné části pokožky chránit krémem s vysokým ochranným faktorem," varují meteorologové.

Podle meteorologů hrozí díky vedrům velmi vysoká zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace, i nebezpečí vybočení a lomů kolejnic kolejové dopravy v důsledku jejich roztažení horkem.

Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

Lidé by také neměli nechávat děti nebo i zvířata v automobilech zaparkovaných na přímém slunci a je potřeba věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům.