reklama

Na severovýchodě Čech a jihozápadě Moravy může dnes napršet až 60 milimetrů a doprovodit je může krupobití. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který zvýšil stupeň nebezpečí pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj a Vysočinu. V ostatních částech ČR budou bouřky podle meteorologů slabší. Znovu se na většině území republiky vyskytnou v sobotu odpoledne.

Po bouřce a přívalovém dešti dnes odpoledne voda zaplavila obě koleje na železničním koridoru z Prahy na Moravu v úseku mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí. Provoz na trati byl asi hodinu zcela přerušený. Od 15:50 vlaky projíždějí sníženou rychlostí.

"Za místem omezení lze očekávat navýšení zpoždění vlaků asi o pět až deset minut," uvedly na webu České dráhy.

Voda zaplavila trať v zářezu u Chocně. Správa železnic (SŽ) na místo vyslala hasiče, aby zjistili její stav a odklidili případné nánosy bahna a kamení.

Liberecký kraj 

Hasiči na Trutnovsku dnes odpoledne po silné po bouřce evakuovali dětský tábor. Asi 60 dětí převezli do náhradního ubytování. ČTK to dnes řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Hasiči v Královéhradeckém kraji v souvislosti se silnými bouřkami evidují asi 50 událostí. Nejvíce výjezdů měli na Trutnovsku.

Provoz byl odpoledne kvůli silným bouřím přerušen také v Libereckém kraji na železnici v úseku mezi stanicemi Mimoň a Brniště na Českolipsku.

Na trať se při bouřce dostalo kamení a bahno. "Bylo to na úseku několika set metrů," uvedl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Trať se podařilo vyčistit po 16:00. "Od 16:15 je obnovená plná rychlost vlaků," dodal Illiaš.

Meteorologové pro většinu České republiky vydali na dnešní odpoledne a večer výstrahu před vysokým nebezpečí bouřek. Ojediněle při nich může napršet až 60 milimetrů a doprovodit je může krupobití.

Olomoucký kraj

Především popadané stromy a čerpání vody řeší hasiči v Olomouckém kraji v souvislosti se silnou bouřkou, která se tudy prohnala dnes odpoledne. Na kontě mají tři desítky výjezdů, sdělil dnes ČTK jejich mluvčí Radek Buryánek. Jde především o okolí Loštic na Olomoucku a Přerov a okolí. Hasiči stále v terénu zasahují, uvedl mluvčí.

"V současné chvíli řešíme zhruba 30 událostí napříč krajem. Jedná se o spadlé stromy a čerpání vody po průtrži," uvedl mluvčí hasičů. Například v Přerově odstraňují hasiči spadlé stromy v ulici Budovatelů. Zasažena byla i zaparkovaná vozidla, vše se však obešlo bez zranění. Vodu hasiči čerpají také v obci Čechy na Přerovsku, kde rovněž odstraňují popadané stromy.

Pardubický kraj

Na desítky míst museli dnes odpoledne v Pardubickém kraji vyjíždět hasiči po bouřích s přívalovými dešti. Většinou čerpali vodu ze zaplavených sklepů a domů, někde odklízeli spadlé stromy. Největší problémy byly kolem Litomyšle, Moravské Třebové a Chocně, řekl ČTK operační důstojník krajských hasičů.

"Voda většinou stekla z polí a luk do vesnic. Rozvodnily se také některé malé potůčky," uvedl hasič. Podle něj škody zřejmě nejsou vysoké, nikdo také nebyl zraněn. Zásahy hasičů budou ještě pokračovat.

Voda také zaplavila obě koleje na železničním koridoru z Prahy na Moravu v úseku mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí. Provoz na trati byl asi hodinu zcela přerušený. Od 15:50 vlaky projíždějí sníženou rychlostí.

Sledované vodní toky v povodí Labe a Moravy zatím nepřekročily nejnižší povodňový stupeň. Hladiny některých už začaly opadávat.

reklama